Skal gjøre løfteoperasjoner tryggere
Fartøyer som kommer med forsyninger og materialer til offshore-installasjoner kan kompensere for vind, havstrømmer og bølgehøyde ved hjelp av såkalte DP-systemer – dynamisk posisjonering – og hivkompensatorer.
En utfordring som fortsatt må håndteres ved hjelp av manuell arbeidskraft er selve rotasjonen av det som skal løftes ombord.
Dette mener oljeserviceselskapet Kolberg Caspary Lautom de har funnet løsningen på. Ved hjelp av gyrobasert teknologi, som selskapet har døpt YawStop, kan kranfører styre den vertikale rotasjonen av objektet som skal løftes ombord.
– Dette kan spare tid, penger og redusere risikoen for skader, sier Thor Jegard, styreleder og hovedeier i selskapet.
Fjerner mennesker fra løftesonen
Ifølge deres egen analyse kan man spare opp mot 45 prosent av tiden det tar å løfte ombord lasten. I tillegg senker de terskelen for når man kan gjøre løfteoperasjonene, som for eksempel under dårlig vær, skriver selskapet.
HMS-risikoen blir lavere som følge av at man ikke trenger manuell arbeidskraft for å styre rotasjonen. Dette holder mennesker utenfor løftesonen.
– Siden man kan kontrollere uønsket rotasjon på lasten, får man gjort mer på kortere tid og kan i tillegg øke operasjonstiden ved værforhold som tidligere var definert som krevende. Dette øker både produktivitet og forutsigbarhet, uttaler Jegard.
20 millioner i utviklingsstøtte
Selskapet har fått nesten 20 millioner kroner i støtte fra Horisont 2020, som er et forskings- og innovasjonsprogram i EU.
Støtteprogrammet har et svimlende budsjett på 80 milliarder euro – tilsvarende 764 milliarder norske kroner – som skal deles ut i løpet av en periode på sju år.
Oljeserviceselskapet Kolberg Caspary Lautom har hovedkontor i Asker og tilsammen 76 ansatte i 2017. Selskapet hadde i fjor driftsinntekter på 237 millioner kroner, og endte med et driftsresultat på negative 8 millioner kroner.
