Dette er prosjektene Statoil-leverandørene håper å få en bit av
Tirsdag samlet Statoil leverandørindustrien i Stavanger. Tema var forventninger og muligheter i årene fremover, samt en oppsummering av tiltakene som er gjort innen standardisering og kostnadsreduksjoner.
– Vi jobber fortsatt knallhardt med forbedringer, og for å opprettholde den store kompetansen som er i industrien. Statoil har rekordhøy aktivitet i Norge i dag. Aldri før er det gjennomført så mange tungløft og installasjoner på så kort tid før. For å sette ting i perspektiv: Én dags produksjon på Gina Krog gir pengene vi trenger for å drifte to skoler i Norge i to år, sa Margareth Øvrum, konserndirektør for Teknologi, prosjekter og boring i Statoil under leverandørsamlingen.
Mye på gang
Øvrum ramset opp prosjekter som er eller blir ferdigstilt i løpet av nærmeste fremtid:
Gina Krog ble satt i produksjon i juni i år. Johan Sverdrup-utbyggingen er 60 prosent fullført.
Cat J-riggene Askeladden og Askepott er på vei fra verftet i Sør-Korea.
Oseberg Vestflanken ble installert på feltet i sommer, hook-up-arbeidet er i gang.
Om få dager skal Njord A-plattformen ut av tørrdokken hos Kværner Stord. Like etter skal boligplattformen til Johan Sverdrup inn i samme dokk. Aasta Hanseens plattformdekk er snart klar for avreise fra Sør-Korea.
Samtidig er flere prosjekter besluttet de siste to årene: Utgard, Byrding, Trestakk, Njord og Bauge, samt Peregrino er prosjekter som kommer.
Milliardprosjekter
Ikke nok med det: Statoil har flere milliardprosjekter på gang, Johan Sverdrup fase 2, Snorre Expansion, Troll Future, Johan Castberg, Askeladd/Snøhvit og Krafla/Askja.
Statoil har også ambisjoner i Barentshavet, selv om funnene i de fire første letebrønnene i årets letekampanje ikke har resultert i de store funnene.
– Vi har samlet inn nyttig informasjon, og jobber videre med Barentshavet. I tillegg har vi en rekke subsea-tieback-prosjekter på gang. Mange av disse må optimaliseres før vi går videre. Statoil har også flere internasjonale prosjekter på gang. Særlig i Bay du Nord i Canada og i BM-S-8-lisensen i Brasil har vi mye spennende som skjer, sa Torger Rød, direktør for prosjektutvikling i Statoil.
Rød trakk også frem offshorevind-prosjektene Hywind og Dudgeon, samt muligheter selskapet ser på innen solenergi.
Sparer på standardisering
Ifølge Rød er det fortsatt mye å hente på forenkling og standardisering.
– La meg ta et eksempel på en utstyrspakke som er levert til Njord. Før ville denne vært skreddersydd, og kostet 90 millioner kroner, samt hatt en vekt på 10 tonn. Nå koster standardpakken 10 millioner, og vekten er halvert. Det er enormt mye å hente på ting som dette, sier Rød.
