Kategoriarkiv: Eidsiva Energi

To kraftselskaper vil danne landets største kraftkonsern

De to selskapene har undertegnet en intensjonsavtale for å se nærmere på muligheten for å slå sammen hovedvirksomhetene i de to konsernene. «En samling vil styrke evnen til å gi utbytte til eierkommunene og til kontinuerlig forbedring og innovasjon i et energisystem i rask endring», heter det i en felles pressemelding. Det nye selskapet vil opprette to ny selskaper; et nytt nett selskap som vil få nærmere én million kunder og et produksjonsselskap som samlet vil produsere rundt 16,4 terawattimer. Det er fortsatt langt fram til en endelig avtale og i månedene framover er selskapene enige om å utarbeide forslag til aksjonæravtaler og vurderinger av hva verdiene i selskapene er. Denne avtalen skal eierne skal ta stilling til før myndighetene til slutt skal se gjennom avtalen, som er avhengig av myndighetenes godkjennelse for å bli noe av.

Gudbrandsdal Energi og Eidsiva Energi etablerer partnerskap i strøm-markedet

Strømvirksomhetene i Gudbrandsdal Energi og i Eidsiva Energi har siden 2015 samarbeidet om utvikling av energirelaterte produkter og tjenester for sine strømkunder. Selskapene lyktes i å vinne fram i en nasjonal konkurranse som Enova utlyste i fjor høst. Nå har selskapene inngått en avtale om en felles selskapsstruktur for å forsterke partenes satsing i strømmarkedet. – Avtalen er industrielt riktig for selskapene og for Innlandet. Kraftbransjen er i endring, og vår felles satsing vil forsterke vår markedsposisjon nasjonalt og regionalt ved hjelp av Gudbrandsdal Energis nasjonale merkevare og Eidsivas regionale merkevare, sier konsernsjef Bjarne Slapgard i Gudbrandsdal Energi. Selskapene inngikk i september 2015 en intensjonsavtale om samarbeid i strøm-markedet. Nå er avtalen videreført med etablering av et 50/50 felleseid holdingselskap som vil eie de underliggende strømselskapene Eidsiva Marked og Gudbrandsdal Energi 100 %. – Strømselskapene vil fortsette å utvikle merkevarer og prisprofil hver for seg, men samarbeide om produkt- og tjenesteutvikling i takt med både endringer i kraftmarkedet og mulighetene for innovative løsninger for selskapenes strømkunder sier konsernsjef Øistein Andresen i Eidsiva Energi, som understreker at satsningen forener to organisasjoner som kompletterer hverandre. Dette vil gi synergier og større finansiell løfteevne som vil komme våre kunder til gode. Gjennomføringen av avtalen er betinget av godkjenning i Eidsiva Energis generalforsamling og av Konkurransetilsynet. Det opplyses om at Gudbrandsdal Energi er medlem i TEAM enerWE.

Bygger vindkraft i innlandet

Eidsiva Energi, Gudbrandsdal Energi og det tyske energiselskapet Stadtwerke München har besluttet å bygge ut Raskiftet vindkraftverk. Det skriver Energibransjen.no på sine nettsider. Etter planen skal 31 vindturbiner settes i drift vinteren 2018/2019. Totalt investeres det over 1,4 milliarder kroner i prosjektet. Det opplyses om at Gudbrandsdal Energi er medlem i TEAM enerWE.