– Årets første halvår bekrefter at vi er tilbake på nivået vi var på i 2014, før oljekrisen slo inn, sier Erik Jølberg til Sysla.
Fakta
Forlenge
Lukke
Tess
Etablert i 1968 av Erik Jølberg og Olav Nygaard
Hovedkontor i Lier ved Drammen
900 ansatte, hvorav 800 i Norge
Har foruten Norge virksomhet i Danmark, Skottland, USA, Brasil, Singapore og Spania
Norges største produsent av slanger og tilknyttede tjenester. Leverer også sveisetjenester, rør og hydrauliske systemer
Leverer til en rekke næringer, som oljeindustrien, havbruk, anleggsentreprenører, maritim sektor, landbruk og annen industri
75-åringen er konsernsjef, gründer og hovedeier i Tess, som leverer slanger og rør til en rekke ulike bransjer og har betydelig aktivitet i Rogaland.
Langt bedre resultat
Det viktigste markedet er oljenæringen, og selskapet ble kraftig rammet av krisen som startet da oljeprisen begynte å falle sommeren 2014. Men nå har det snudd.
Tess vil firedoble inntektene
I årets første halvår økte inntektene med knappe 8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor og endte på 1,4 milliarder kroner. På bunnlinjen var framgangen enda større. Resultatet før skatt ble 97 millioner kroner, opp nesten 30 prosent.
– For hele 2018 venter vi resultat og marginer på nivå med 2014, sier Jølberg.
Kjøper opp
Han estimerer at den totale omsetningen i år vil ligge på om lag 2,7 milliarder kroner, mot 2,1 milliarder i fjor. Av veksten kommer 400 millioner fra selskaper som er kjøpt opp i løpet av året og i fjor.
– Vi har lommeboken klar for flere oppkjøp. Vi er store i slangemarkedet, men kjøper oss inn i tilknyttede bransjer. Kundene ønsker å få en større del av pakken fra samme leverandør, sier Jølberg, som anslår at han har drøyt en halv milliard kroner å handle for.
– Vi har aldri jobbet mer, men har ikke tjent mindre på lenge
Før krisen kom om lag halvparten av Tess-inntektene fra oljekunder. Andelen falt imidlertid kraftig da pengene ikke lenger satt like løst i bransjen, og var på det laveste godt nede på 20-tallet. Nå kommer drøyt 35 prosent av omsetningen derfra, og tallet er på vei oppover.
Som følge av nedturen har selskapet også fått nye bein å stå på. Blant annet har havbruk blitt viktig.
Feiring
Tess ble etablert i 1968 og feirer dermed sitt 50-årsjubileum i høst.
– Det blir trivelig å feire nå som det går bedre, sier Jølberg.
Tess har klar en halv milliard å handle for
Tankene hans går tilbake til 20-årsjubileet i 1988. Den gang måtte feiringen avlyses som følge av en økonomisk krise som også gikk hardt ut over Tess.
– Desto hyggeligere er det at vi nå er tilbake fra oljekrisen, og at årets feiring kan gå som planlagt, sier Jølberg.
– 2017 var et spennende år for oss, sier Erik Jølberg.
75-åringen er konsernsjef, gründer og hovedeier i Tess, som leverer slanger og rør til en rekke ulike bransjer.
Fakta
TESS AS
Etablert i 1968 av Erik Jølberg og Olav Nygaard
Hovedkontor i Lier ved Drammen
900 ansatte, hvorav 800 i Norge
Har foruten Norge virksomhet i Danmark, Skottland, USA, Brasil, Singapore og Spania
Norges største produsent av slanger og tilknyttede tjenester. Leverer også sveisetjenester, rør og hydrauliske systemer
Leverer til en rekke næringer, som oljeindustrien, havbruk, anleggsentreprenører, maritim sektor, landbruk og annen industri
Foreløpige tall viser at omsetningen i 2017 endte på 2,14 milliarder kroner, en økning på 3,2 prosent fra 2,07 milliarder året før.
– Vi skulle gjerne hatt høyere vekst, men må si oss fornøyde. Driften ble kraftig forbedret, sier Jølberg.
Skal kjøpe seg store
Tess-konsernet hadde i fjor et driftsresultat på 135 millioner kroner, 35 prosent høyere enn året før. På bunnlinjen var veksten tilsvarende.
For et år siden uttalte Jølberg at målet var en omsetning på 10 milliarder kroner innen 2020. Nå vedgår han at den målsettingen nok var i overkant ambisiøs.
– Målsettingen om ti milliarder står ved lag, men den blir nok skjøvet litt i tid, sier konsernsjefen.
Tess redder likevel ikke Fluid Control
Veksten skal i stor grad komme gjennom oppkjøp av andre bedrifter. Årets første oppkjøp er allerede i boks, og flere er på trappene. Jølberg mener oppkjøp og fusjoner er naturlig konsekvens av oljekrisen og problemene den har medført for mange bedrifter.
– Vi har midler til å være en aktiv part i slike prosesser. Vi er på vinnersiden, sier han.
– Hvor mye skal dere bruke på oppkjøp?
– Vi har klar en halv milliard kroner til å investere når gode muligheter byr seg, sier Jølberg.
Bedring i oljesektoren
Oljenæringen er det viktigste segmentet for Tess, og konsernet har som så mange andre leverandører fått merke oljekrisen de siste årene. Tidligere kom drøyt halvparten av omsetningen fra oljekundene, men andelen falt da pengene ikke lenger satt like løst.
Men nå begynner situasjonen å snu igjen.
– Mot slutten av fjoråret så vi at olje og gass begynte å ta seg opp. Det skjer mer innen vedlikehold. Det selskapene tillot seg å spare da krisen slo inn, kommer nå tilbake for fullt, sier Jølberg.
– Vi har aldri jobbet mer, men har ikke tjent mindre på lenge
Drøyt 35 prosent av konsernets omsetning kommer nå fra oljenæringen. Krisen har også tvunget selskapet til å få bedre fotfeste i andre bransjer. Blant annet finnes det gode muligheter innen havbruk.
– Der hadde vi en økning på 20-30 prosent i fjor og 40 prosent året før. Det er nå et viktig segment for oss, sier Jølberg.
Mer i utlandet
Tess ble etablert i 1968 og feirer dermed sitt 50-årsjubileum i år.
– Det er en stor milepæl. Vi fyller Telenor Arena med alle våre ansatte for å markere jubileet, sier Jølberg.
Nylig åpnet konsernet kontor på Kanariøyene og har dermed virksomhet i seks land foruten Norge.
– Kanariøyene ligger godt plassert med tanke på kunder innen internasjonal shipping og oljeservice i Afrika og Brasil, sier Jølberg.
Hør Erik Jølberg i podkast fra oljemessen OTD her:
Podcast link