Slangekjempen Tess går like godt som før oljekrisen
– Årets første halvår bekrefter at vi er tilbake på nivået vi var på i 2014, før oljekrisen slo inn, sier Erik Jølberg til Sysla.
Fakta
Forlenge
Lukke
Tess
Etablert i 1968 av Erik Jølberg og Olav Nygaard
Hovedkontor i Lier ved Drammen
900 ansatte, hvorav 800 i Norge
Har foruten Norge virksomhet i Danmark, Skottland, USA, Brasil, Singapore og Spania
Norges største produsent av slanger og tilknyttede tjenester. Leverer også sveisetjenester, rør og hydrauliske systemer
Leverer til en rekke næringer, som oljeindustrien, havbruk, anleggsentreprenører, maritim sektor, landbruk og annen industri
75-åringen er konsernsjef, gründer og hovedeier i Tess, som leverer slanger og rør til en rekke ulike bransjer og har betydelig aktivitet i Rogaland.
Langt bedre resultat
Det viktigste markedet er oljenæringen, og selskapet ble kraftig rammet av krisen som startet da oljeprisen begynte å falle sommeren 2014. Men nå har det snudd.
Tess vil firedoble inntektene
I årets første halvår økte inntektene med knappe 8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor og endte på 1,4 milliarder kroner. På bunnlinjen var framgangen enda større. Resultatet før skatt ble 97 millioner kroner, opp nesten 30 prosent.
– For hele 2018 venter vi resultat og marginer på nivå med 2014, sier Jølberg.
Kjøper opp
Han estimerer at den totale omsetningen i år vil ligge på om lag 2,7 milliarder kroner, mot 2,1 milliarder i fjor. Av veksten kommer 400 millioner fra selskaper som er kjøpt opp i løpet av året og i fjor.
– Vi har lommeboken klar for flere oppkjøp. Vi er store i slangemarkedet, men kjøper oss inn i tilknyttede bransjer. Kundene ønsker å få en større del av pakken fra samme leverandør, sier Jølberg, som anslår at han har drøyt en halv milliard kroner å handle for.
– Vi har aldri jobbet mer, men har ikke tjent mindre på lenge
Før krisen kom om lag halvparten av Tess-inntektene fra oljekunder. Andelen falt imidlertid kraftig da pengene ikke lenger satt like løst i bransjen, og var på det laveste godt nede på 20-tallet. Nå kommer drøyt 35 prosent av omsetningen derfra, og tallet er på vei oppover.
Som følge av nedturen har selskapet også fått nye bein å stå på. Blant annet har havbruk blitt viktig.
Feiring
Tess ble etablert i 1968 og feirer dermed sitt 50-årsjubileum i høst.
– Det blir trivelig å feire nå som det går bedre, sier Jølberg.
Tess har klar en halv milliard å handle for
Tankene hans går tilbake til 20-årsjubileet i 1988. Den gang måtte feiringen avlyses som følge av en økonomisk krise som også gikk hardt ut over Tess.
– Desto hyggeligere er det at vi nå er tilbake fra oljekrisen, og at årets feiring kan gå som planlagt, sier Jølberg.
