Kategoriarkiv: Gassfunn

Equinor med gassfunn nær Kristin

Oljedirektoratet melder onsdag at Equinor har gjort et lite gass- og kondensatfunn nær Kristin-feltet utenfor kysten av Trøndelag. Det var ved undersøkelsesbrønn Ragnfrid Nord i utvinningstillatelse 199 at funnet ble gjort. Del av Equinor-strategi Foreløpig beregning av funnet er på mellom en og fire millioner standard kubikkmeter utvinnbare oljeekvivalenter, skriver direktoratet. Dette tilsvarer mellom 6,3 og 25 millioner fat oljeekvivalenter. Les mer om Ragnfrid Nord og Kristin-feltet i faktaboksen under: Fakta Forlenge Lukke FAKTA OM RAGNFRID NORD: Ragnfrid Nord (6406/2-9 S) ligger i PL199 sør for Kristin-feltet i Norskehavet Operatør: Equinor 52 % Partnere: Petoro 27 %, ExxonMobil 15 %, Total 6% Letebrønnen ble påbegynt 3. oktober 2018 FAKTA OM KRISTIN-FELTET: Beliggenhet: I den sørvestlige delen av Haltenbanken Oppstart: 3. november 2005 Produksjon: Gass, kondensat og rikgass Kilde: Equinor – Leting etter ressurser nær eksisterende infrastruktur er en sentral del av Equinors strategi for å videreutvikle norsk sokkel, og dette er en type funn vi er avhengig av i årene som kommer, sier Equinors letedirektør for norsk og britisk kontinentalsokkel, Nick Ashton i en melding. Vurderer tilknytning til Kristin-feltet Equinor vil vurdere om de skal knytte feltet opp til eksisterende infrastruktur når selskapet faser inn Kristin Sør-prosjektet, ifølge direktoratet. – Ragnfrid Nord-funnet kan øke funnsansynligheten for andre prospekter og åpne opp for nye boringer i dette sentrale området i Norskehavet. Dette vil vi se på framover når vi analyserer resultatene videre. Norsk sokkel har fortsatt et stort potensial, sier Ashton. Det var riggen West Phoenix som boret undersøkelsesbrønnen. Den reiser videre til britisk side av sokkelen for å bore Big Foot-prospektet sør for Marinerfeltet. Også her er Equinor operatør.

Aker BP har funnet mer gass i Barentshavet

Aker BP har avsluttet boring av undersøkelsesbrønn i Barentshavet. Nær funnbrønnen Langlitinden (7222/11-2) har de oppdaget en mindre mengde gass, melder Oljedirektoratet. Selskapet er operatør for utvinningstillatelse 659, og undersøkelsesbrønnen ble boret om lag 20 kilometer vest for Langlitinden. Det er cirka 175 kilometer nordvest for Hammerfest. Hensikten med brønnen var å finne petroleum i øverste del av Snaddformasjonen. Her traff brønnen, med nummer 7221/12-1, en total gasskolonne på rundt 20 meter, hvorav til sammen syv meter tykke sandsteinlag med god til moderat reservoarkvalitet. Opp mot 3,5 milliarder Klikk for større bilde. Illustrasjon: Oljedirektoratet Gass-vann-kontakt ble påtruffet om lag 555 meter under havflaten. Foreløpige resultater fra gassprøver indikerer at gassen kan være i gasshydrat-fase. Dette vil bli forsøkt avklart ved videre analyse, skriver Oljedirektoratet. Dersom det er fri gass i reservoaret, viser foreløpig beregning at størrelsen på funnet er mellom 2 og 3,5 milliarder standardkubikkmeter utvinnbar gass. Se oversikten: Slik har boreriggene lykkes så langt i år Per i dag anses ikke funnet som drivverdig. Aker BP skal nå vurdere resultatene fra brønnen i den videre evalueringen av området. Brønnen ble ikke formasjonstestet, men det er utført datainnsamling og prøvetaking. Plugges og drar videre til Alvheim Dette er den andre letebrønnen i utvinningstillatelse 659. Tillatelsen ble tildelt i TFO 2011, og Aker BP boret totalt 700 meter under havflaten i Snaddformasjonen. Her er havdypet 346 meter. Det var Deepsea Stavanger som sto for boringen. Nå blir brønnen permanent plugget og forlatt, og riggen skal videre for å bore avgrensingsbrønn i Nordsjøen. Nærmere bestemt 25/4-12 S i utvinningstillatelse 203. Også denne jobben er for Aker BP og gjelder avgrensingsbrønner for Gekko-funnet i lisens 203, om lag 8 kilometer sørøst for Alvheim-feltet.

To gassfunn i Norskehavet: – Bedre enn forventet

– Begge funnene er bedre enn forventet på forhånd, og forsterker vår allerede gode posisjon i Norskehavet, sier Helge Hammer, direktør i Faroe Petroleum og leder for selskapets virksomhet i Norge, i en pressemelding. I Hades-prospektet, som ligger på 3955 meters dyp, er det gjort et gassfunn som er estimert til 19 – 113 millioner oljeekvivalenter. I Iris-prospektet er funnet anslått til 19-132 millioner oljeekvivalenter. OMV Norge er operatør i lisensen med 30 prosent. Faroes andel er 20 prosent, mens Statoil har 40 prosent og Spirit Energy har 10 prosent. Brønnen ligger rundt fem kilometer nordvest for Morvin-feltet i midtre del av Norskehavet og 245 kilometer nordvest av Kristiansund, ifølge Oljedirektoratet. Direktoratet opplyser at det primære letemålet for brønnen var å påvise petroleum i nedre kritt (Langeformasjonen) og, og sekundært i midtre jura (Garnformasjonen).

Wintershall med gassfunn i Norskehavet

Wintershall Norge AS er i ferd med å avslutte boring av undersøkelsesbrønnen Balderbrå. Det melder Oljedirektoratet. Her anslår de å ha funnet mellom  7 og 10 milliarder standard kubikkmeter (Sm3) utvinnbar gass og mellom 1 og 3 millioner kubikkmeter utvinnbart kondensat. Brønnen ligger omlag 115 kilometer sørvest for Aasta Hansteen-feltet nord i Norskehavet. Ifølge Oljedirektoratet påtraff brønnen tre brutto gasskolonner på til sammen rundt 190 meter, hvorav reservoaret er på 90 meter. – Rettighetshaverne vil vurdere funnet sammen med andre funn og prospekter i området med hensyn til en mulig videre utbygging, skriver direktoratet. Brønnen ble ikke formasjonstestet, men det er utført omfattende datainnsamling og prøvetaking. Dette er den første letebrønnen i utvinningstillatelse 894, og ble boret av West Phoenix, som nå skal til Invergordon for reklassifisering. Brønnen blir nå permanent plugget og forlatt.