Fredag legger Scatec Solar frem tall for 2. kvartal.
Resultat etter skatt ble 97,8 millioner kroner, mot minus 12,7 millioner kroner i samme periode i fjor.
Resultatet før skatt endte på 152,2 millioner kroner, sammenlignet med minus 0,7 millioner i andre kvartal 2017.
Utvikling og konstruksjon er drivere
Driftsresultatet ble 150,3 millioner kroner, mot 151,1 året før, og inntektene endte på 286,3 millioner, mot 279 i 2017.
Det er utvikling og konstruksjon som driver veksten. Dette området av virksomheten bidro med 140 millioner kroner til det proporsjonale driftsresultatet.
Finansinntektene økte også betraktelig. Gevinst på forward-kontraktene utgjorde 124,1 millioner kroner i årets andre kvartal, mot 0 kroner året før.
Konsernsjef Raymond Carlsen tror på videre vekst.
– Veksten vil akselerere
I en melding uttaler han:
– Med de prisene vi har sett på utstyr de siste ukene tror vi veksten vil akselerere videre over tid.
Ordrereserven og pipeline i Scatec solar utgjorde 4,5 gigawatt i årets andre kvartal.
Scatec Solar venter kraftproduksjon på 72 gigawattimer (GWh) i 3. kvartal, mot 68 GWh i 2. kvartal og 72 GWh i 3. kvartal 2017.
Solselskapet har ekspandert til stadig flere land de siste årene, og meldte tidligere i sommer at de sikret sine første solprosjekter i Ukraina.
I juni overtok selskapet et solprosjekt i Argentina i samarbeid med Equinor med potensiale til å forsyne rundt 80.000 argentinske husstander med fornybar energi.
Prognose for årlig etterspørsel i solkraftmarkedet. Tall i gigawatt. Kilde: GTM Research og Scatec Solar sin kapitalmarkedsoppdatering 2018
Finansieringen av det enorme prosjektet er i boks, og i løpet av året er planen at Skagerak Arena skal ha solcelleanlegg på taket, skriver Bergens tidende.
– 11. november spiller vi sesongens siste hjemmekamp. Innen den tid håper jeg at flomlysbehovet vårt dekkes av det nye anlegget, sier Odds daglige leder Einar Håndlykken.
Før han ble fotballeder i 2013 hadde han bakgrunn fra miljøorganisasjonene Natur og Ungdom, Bellona og Zero. Det brennende miljøengasjementet tok han med seg til fotballen, og Odd har de senere årene stått frem som Eliteseriens store miljøklubb med en rekke tiltak:
Ladepunkt for el-bil, kildesortering av søppel, fjernvarme, samt kampanjer for bruk av sykkel- og kollektivtransport til kamp.
«Har det klikket?»
Men Håndlykken og Odd sier seg ikke fornøyd med det. Først kom idéen om å bygge solcellepanel på taket av hjemmearenaen. «Han er litt rar», var det noen som tenkte om Håndlykken, ifølge ham selv.
Og da Odd-lederen snakket om å dyrke mat på stadionområdet, mente enkelte at «det hadde klikket for ham».
Nå blir solcellene en realitet, og matdyrking på ledige stadionområder er neste prosjekt.
– Det er fantastisk moro, og jeg blir jo veldig stolt over det vi får til. Odd blir en del av en viktig miljøsak. Vi har fokusert på utviklingen av egne, lokale talenter. Nå er vi et flaggskip også på miljø. Dette er vårt bidrag til en grønnere idrett, sier Håndlykken.
– Dette er lønnsomt
Det er ikke Odd som betaler for solcelleanlegget. Det er det Skagerak Energi som gjør. I tillegg bidrar Enova med omtrent halvparten, det vil si 14 millioner kroner. Det statlige selskapet bidrar til omlegging av energibruk- og produksjon i samfunnet.
– Det vi skal betale er strømutgiftene. Strøm fra solceller er i utgangspunktet noe dyrere enn vanlig strøm, men vi tror likevel at dette blir lønnsomt. Vi merker nemlig at våre samarbeidspartnere er opptatt av miljø, og at det er en økt interesse for våre sponsorater, forteller Håndlykken.
Strømmen fra taket lagres i gigantbatteri og skal blant annet brukes til flomlys og annen energibruk i tilknytning til Odds hjemmebane. Håndlykken håper og tror at andre norske klubber vil følge etter.
Les hele saken hos BT.