Det var i midten av august at flytedokken på Hirtshals yards fikk slagside med fiskebåten Hardhaus inni.
Ringnotsnurperen som er hjemmehørende i Austevoll var fanget inne i dokken, og fikk skader for titalls millioner.
Det som skulle være et verftsopphold på fem uker i Danmark, ble det fem måneder.
Endelig hjemme
Men nå melder rederiet at de endelig har fått båten hjem til Austevoll.
På sin Facebook-side skriver rederiet at de aldri hadde trodd at båten skulle ligge hjemme til jul. De takker også Ørskov Yards og underleverandører for en fantastisk innsats.
Rederiet takker også mannskapet på søsterbåten Harvest for godt samarbeid i høst.
Etter den tragiske hendelsen i Hirtshals mistet Hardhaus høstens sild- og makrellfiske, men fikk overført kvotene til Harvest.
Defekt ventil
Fakta
Hardhaus
Bygget ved Fitjar Mekaniske Verksted
Eies av Møgster-rederiet Hardhaus AS
Er 68,8 meter lang, 13,8 meter bred
Har en maksfart på 17 knop
Båten har en lastekapasitet på om lag 2000 tonn
Ringnotsnurperen Hardhaus var inne for maling og klassearbeid da ulykken skjedde.
Båten lå i dokken uten bunnventiler og flere hundre tonn vann fylte maskinrommet.
– Fiskebåten var nær totalhavari, fortalte Geir Møgster til Bergens Tidende i slutten av august.
Årsaken til ulykken var at en defekt ventil førte til at vann sivet inn i flytedokken.
I tillegg var en telefonlinje, som skulle varsle om en eventuell kantring, ute av drift.
Administrerende direktør ved Hirtshals Yards, Rasmus Brohus, mener man kunne forhindret ulykken dersom denne hadde fungert.
Det var Hirtshals Havn som så på kameraene at det var noe galt med flytedokken, men den hadde allerede for sterk slagside da det ble oppdaget.
Etter den tragiske hendelsen i Hirtshals, hvor flytedokken fiskebåten Hardhaus stod i veltet, bekreftet rederiet at båten ville miste høstens sild- og makrellfiske.
Nå har Hardhaus-rederiet fra Austevoll fått løyve fra Fiskeridirektoratet til å overføre kvotene fra båten Hardhaus til båten Harvest.
– Vi har søkt Fiskeridirektoratet om løyve etter havarikvoteordningen, og fått det løyvet i dag, sier Inge Møgster i rederiet til Sysla.
Flytedokken. Foto: Bente Poder/Nordjyske
I praksis betyr det at Harvest skal fiske Hardhaus-båtens kvoter for sild og makrell. Harvest hadde tid til overs i høst, men vil nå få det langt mer travelt.
– Det er god kapasitet på disse båtene, og jeg har tro på at dette skal gå bra, sier Møgster.
Håper å minske økonomisk tap
Fakta
Hardhaus
Bygget ved Fitjar Mekaniske Verksted
Eies av Møgster-rederiet Hardhaus AS
Er 68,8 meter lang, 13,8 meter bred
Har en maksfart på 17 knop
Båten har en lastekapasitet på om lag 2000 tonn
Mannskap fra Hardhaus og Harvest vil vekselvis skifte på å være på sjøen. I tillegg vil noe nøkkelmannskap fra Harvest holde stand på båten.
Møgster håper nå at det økonomiske tapet de la an til å gå på, vil begrenses.
– Vi håper å minimere tapet så mye vi kan. Å få løyvet på plass er en viktig brikke i det. Vi prøver å gjøre det beste ut av situasjonen, sier Møgster.
Harvest er et rignotfartøy og pelagisk tråler, som ble levert av Fitjar mekaniske verksted i 2014. Båten er 67 meter lang, og 14,8 meter bred.
Skader for millioner
BT besøkte Hardhaus i går, og skrev at båten har skader for flere titalls millioner kroner.
Skadene oppstod etter at flytedokken den stod i fikk slagside natt til fredag 17. august.
Sjøvann trakk inn i maskineriet. Båten lå i dokken uten bunnventiler, som var tatt ut for vedlikehold.
Flytedokken startet å krenge mellom klokken 04.30 og 05.00 fredag morgen, viser webkameraet fra havnen. Skjermdump: Hirtshals havn