Shelf Drilling noteres for første gang på Oslo Børs. Riggselskapet havnet på omsetningstoppen etter kun to minutter på børsen. Mandag klokken 9 ble selskapet, som har 38 rigger, det siste tilskuddet på Oslo Børs, skriver E24. Klokken 9.02 var det gjennomført 79 handler for til sammen 327 millioner kroner, noe som plasserte selskapet omsetningstoppen. De harde kårene i oljebransjen de siste årene...
Source
Statoil
Statoil er et internasjonalt energiselskap med ca. 22.000 ansatte og virksomhet i 38 land.
Statoil endte på 184,45 kroner etter å ha vært nede i 181,20 og oppe i 185,55 kroner. Det ble omsatt 4.917.791 aksjer i Statoil med en total omsetning på 904.827.417,25 kroner. Aksjen har tidligere blitt omsatt helt nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
Statoil
AkerBP
Aker BP ASA er et fullverdig oljeselskap som driver leting, utbygging og produksjon på norsk kontinentalsokkel. Aker BP er operatør på Alvheim, Skarv, Valhall, Hod, Ula og Tambar, i tillegg Ivar Aasen-feltet som er under utbygging. Selskapet er også partner i Johan Sverdrup-feltet.
AkerBP svingte mellom 181,20 og 185,55 og avsluttet på 184,45 kroner. Totalt ble det omsatt for 904.827.417,25 kroner fordelt på 4.917.791 aksjer og 9.082 handler. AkerBP har vært nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
AkerBP
Aker Solutions
Aker Solutions leverer produkter, systemer og tjenester til olje- og gassindustrien. Selskapets innovative teknologi og kompetanse bidrar til å etablere, øke og forlenge produksjon på oljefelt verden over. Aker Solutions har om lag 14.000 ansatte i rundt 20 land.
Aker Solutions falt med 0.1% prosent til 184,45 kroner. Totalt ble det omsatt for 904.827.417,25 kroner fordelt på 4.917.791 aksjer og 9.082 handler. Aksjen har tidligere blitt omsatt helt nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
Aker Solutions
DNO
DNO ASA er et oljeselskap med fokus på leting, utvikling og produksjon i internasjonale petroleumsprovinser.
DNO falt fra 184,65 til 184,45 kroner. 4.917.791 aksjer skiftet eiere i DNO løpet av dagen. På det meste har aksjekursen vært oppe i 194,80 kroner, og den har vært nede i 97,90 kroner.
DNO
PGS
Petroleum Geo-Services er en teknologisk fokusert serviceleverandør til oljeindustrien som leverer tjenester innen geofysikk til det globale markedet.
PGS falt fra 184,65 til 184,45 kroner. Totalt ble det omsatt for 904.827.417,25 kroner fordelt på 4.917.791 aksjer og 9.082 handler. Aksjen har tidligere blitt omsatt helt nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
PGS
Subsea 7
Subsea 7 er en seabed-to-surface leverandør til offshore energi industrien.
Subsea 7 svingte mellom 181,20 og 185,55 og avsluttet på 184,45 kroner. Totalt ble det omsatt for 904.827.417,25 kroner fordelt på 4.917.791 aksjer og 9.082 handler.
Subsea 7
BW LPG
BW LPG er verdens største eier og operatør av store gasskip (VLGC) basert på antall VLCGer og LPG lastekapasitet.
BW LPG falt fra 184,65 til 184,45 kroner. Totalt ble det omsatt for 904.827.417,25 kroner fordelt på 4.917.791 aksjer og 9.082 handler. Aksjen har tidligere blitt omsatt helt nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
BW LPG
Questerre Energy
Questerre Energy Corporation er et uavhengig energiselskap med fokus på ukonvensjonelle olje- og gassprosjekter.
Questerre Energy falt med 0.1% prosent til 184,45 kroner. 4.917.791 aksjer skiftet eiere i Questerre Energy løpet av dagen. Questerre Energy har vært nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
Questerre Energy
TGS
TGS tilbyr geoscience data og tjenester til olje- og gasselskaper rundt i hele verden.
TGS svingte mellom 181,20 og 185,55 og avsluttet på 184,45 kroner. 4.917.791 aksjer skiftet eiere i TGS løpet av dagen. TGS har vært nede i 97,90 og oppe i 194,80 kroner.
TGS
Artikkelen er skrevet av en automatisert robot. Feil kan forekomme.
– Dette er en fjær i hatten til ledelsen og organisasjonen, sier oljeanalytiker Christian Yggeseth i Arctic Securities.
I juni 2014 startet oljeprisen et fall som sendte hele næringen ut i en alvorlig krise. Men allerede i februar samme år hadde Statoil lansert sitt såkalte Step-program, en omfattende plan for effektivisering av driften.
– Det mest krevende jeg har jobbet med
Selskapets kostnader var blitt altfor høye, og selv med en oljepris på over 100 dollar var profitten for lav.
Det påfølgende oljeprisfallet forsterket behovet for å få ned kostnadene og drive smartere.
Parallelt falt aksjekursen i takt med oljeprisen og nådde bunnen i januar 2016, da kursen ifølge DN falt under 100 kroner for første gang på mange år. Samtidig nådde oljeprisen sin bunn på drøyt 27 dollar per fat.
Markedets hyllest
Etter hvert begynte kostnadskuttene å virke og oljeprisen ble gradvis bedre. Samtidig startet aksjeoppturen.
– Høyere kurs er aksjemarkedets måte å hylle det selskapet har fått til med kostnadskutt og effektivisering, sier Yggeseth.
I dag er kursen nesten tilbake på samme nivå som før oljekrisen. Da Oslo Børs stengte fredag ettermiddag, var kursen 178,25. 24. januar slutten den på 187,30 kroner per aksje, det høyeste nivået siden sommeren 2014.
– Aksjen har steget med oljeprisen. Samtidig har selskapet gjort en god jobb med å få ned kostnadene – minst like bra som snittet i industrien, sier oljeanalytiker Teodor Sveen-Nilsen i Sparebank 1 Markets.
Oljeprisen ligger i dag på om lag 70 dollar for et fat nordsjøolje.
– Jeg tror det er viktigere for aksjekursen at oljeprisen har steget enn at selskapet har kuttet kostnader, sier han.
Grønn glede
Også sjeføkonom Kyrre Knudsen i SR-Bank peker på kombinasjonen av kostnadskutt og høyere oljepris.
– Det er skapt god lønnsomhet. Og jeg tror Statoil blir sett på som et framoverlent selskap, noe som blant annet vises gjennom stor satsing i Brasil og flere nye utbyggingsplaner på norsk sokkel. Og fornybarsatsingen.
Les også: Eldar Sætre: Skulle ha kuttet kostnader tidligere
De siste årene har Statoil sett stadig mer mot grønn energi, og har blant annet satset betydelige summer på havvind i Storbritannia. Knudsen tror også dette blir godt mottatt i aksjemarkedet.
– Oljesektoren har innsett at fornybarsatsing er en vei å gå for å vise at selskapene har en framtid i det lange løp. Det betyr noe for investorene, sier han.
Pressekontakt Erik Haaland ønsker ikke å kommentere aksjekursen før Statoil har presentert sine resultater for fjerde kvartal førstkommende onsdag.
– Det ville vært feil å si noe om dette så kort tid før vår kapitalmarkedsdag, sier Haaland.
Lite vesentlig
Ifølge analytikerne Yggeseth og Sveen-Nilsen har det begrenset betydning for Statoil som selskap at aksjekursen stiger.
– Det betyr egentlig ikke så mye. Skulle de hentet friske penger i markedet ved å utstede nye aksjer, ville forskjeller i kursen gitt store utslag. Men dette er ikke en aktuell problemstilling for Statoil, sier Sveen-Nilsen.
– Dette er jo et signal om at markedet er fornøyd med grepene som er tatt, men utover det vil jeg ikke si at aksjekursen er særlig viktig for Statoil. For noen selskaper kan aksjekursen nærmest brukes som en valuta i oppkjøpsprosesser, men det gjør seg ikke gjeldende her, sier Yggeseth.
Styreleder Anders Onarheim har kjøpt totalt 1,8 millioner aksjer i North Energy gjennom to selskaper, og eier nå nær 15% av selskapet.
Innlegget Styreleder kjøper seg ytterligere opp i North Energy. dukket først opp på Petro.no.
Aksjen til Reach Subsea steg med 42% på Oslo Børs fredag morgen, etter en rettet emisjon hvor North Energy Capital nå er største aksjonær.
Innlegget Fyker til værs på børsen etter emisjon dukket først opp på Petro.no.
Seismikkselskapet Petroleum Geo-Services ASA stiger kraftig på børsen etter å ha levert resultatvarsel med en forventet omsetning på ca $ 220 millioner for Q3 2016, og resultat før skatt på ca $ 110 millioner.
Innlegget PGS med byks på børsen etter positivt resultatvarsel dukket først opp på Petro.no.
Hovedindeksen ved Oslo Børs steg med 2,2 prosent til 623,08 poeng torsdag, den største oppgangen på én dag siden tidlig i juli. Forklaringen ligger i oljekartellet OPECs enighet om produksjonskutt.
Desidert mest omsatt av aksjene var Statoil, som med 6,9 prosents økning hadde en uvanlig stor endring. Blant de andre store selskapene gikk det oppover for DNB (+3,3), Marine Harvest (+0,9), Telenor (+0,8) og Subsea 7 (+4,8).
Seadrill mest opp
Aller best gikk det for Seadrill, som steg 32,9 prosent. Også REC Silicon (+10,9) og PGS (+10,6) hadde en svært god dag. Blant de få selskapene med nedgang finner vi Norsk Hydro (-0,8) og Yara International (-0,2).
Blant de toneangivende børsene i Europa sto det bes til i London, der FTSE 100-indeksen steg 0,8 prosent. I Paris la CAC 40 på seg marginale 0,1 prosent, mens DAX 30 i Frankfurt falt 0,5 prosent.
Ifølge E24 er torsdagens oppgang den største siden 7. juli. Økningen torsdag bidro til at utviklingen den sist uka er 2,1 prosent i pluss, mens hovedindeksen har styrket seg 9,2 prosent det siste året.
Oljeprisen
Prisen på nordsjøolje passerte natt til torsdag 49 dollar fatet. Analytikere venter at prisene kan havne på mellom 50 og 60 dollar fatet etter at OPEC onsdag besluttet å kutte produksjonen. Torsdag ettermiddag lå prisen på 49,08 dollar fatet, etter at den hadde han vært rundt 48 dollar tidlig på dagen.
– At det ikke er en endelig avtale gjør at prisen kommer noe tilbake, sier analysesjef Anne Gjøen i Handelsbanken til E24.
– Det man nok har oppnådd, er at oljeprisen blir liggende på dagens nivå eller noe høyere i de nærmeste månedene. Det avhenger av hva som kommer ut av det ordinære OPEC-møtet i november. Hadde det ikke komme noen ting nå, kunne prisen falt mot 40 dollar, sier analysesjefen.
De London-baserte investorene John Fredriksen og Kristian Siem har tapt til sammen over 6 milliarder kroner på Oslo Børs hittil i år.
Innlegget Fredriksen har tapt NOK 5,5 milliarder på børsen i år dukket først opp på Petro.no.