Kategoriarkiv: fogelberg

Større usikkerhet rundt Spirits Fogelberg-prosjekt

I forrige uke startet Oda-feltet i Nordsjøen produksjonen, drøyt fire måneder tidligere og 15 prosent rimeligere enn planlagt. For Spirit Energys neste prosjekt, Fogelberg-feltet i Norskehavet, er det imidlertid skjær i sjøen. Fakta Forlenge Lukke Spirit Energy Olje- og gasselskap Etablert da Centricas oljeavdeling fusjonerte med Bayerngas Norge i 2017 Eid av Centrica (69 prosent) og Stadtwerke München Virksomhet i Norge, Storbritannia, Nederland og Danmark 150 ansatte i Norge, 1000 globalt Produserer 85.000 fat oljeekvivalenter daglig fra 14 felt på norsk sokkel Operatør for feltene Vale og Oda i Norge Norsk hovedkontor i Stavanger Vanskelig I fjor boret selskapet en såkalt avgrensningsbrønn for å finne ut mer om feltet og gassmengden der. Resultatet var en nedtur. – Vi testet både volum og egenskaper ved reservoaret. Testene viste at reservoaret var mer komplisert enn antatt, og at det er vanskeligere enn ventet å få ut gassen derfra, sier administrerende direktør Rune Martinsen i Spirit Energy Norge til Sysla. Selskapet jobber fortsatt sammen med partnerne Faroe, PGNiG og Dyas for å tolke resultatene. – Dette var ikke planen, men vi må finne ut hva det betyr. Det er ikke åpenbart hvor dette ender, sier Martinsen. Rune Martinsen, Spirit Energy. Foto: Jon Ingemundsen Utsettelse Det var ventet at utbyggingsplanen (PUD) for Fogelberg skulle leveres i løpet av 2019. Slik blir det neppe. – Jeg tviler på om den kommer i år, sier Martinsen, som understreker at dette er noe partnerskapet skal finne ut av sammen. Spirit Energy bruker 16 milliarder i Norge – Kan det ende med at feltet ikke bygges ut? – Nå skal vi først gjøre oss ferdige med arbeidet som pågår, så får vi se hvor vi lander. Fogelberg ble funnet i 2010. De første signalene fra partnerskapet gikk ut på at en utbyggingsplan kunne kommer allerede i 2013. Men etter det har ting gått treigere enn ventet, og nå er det altså uvisst om og når en plan kan bli levert. Dersom Spirit og partnerne bestemmer seg for å bygge ut Fogelberg, vil det skje gjennom en havbunnsinstallasjon som knyttes opp mot Åsgard B-plattformen. Nytt selskap Spirit Energy ble etablert i desember 2017, da britiske Centricas olje- og gassavdeling fusjonerte med Bayerngas Norge. Centrica hadde da vært til stede på norsk sokkel siden 2006. – Vi har bygget oss opp fra et rent leteselskap til å bli operatør. Filosofien har vært å bygge opp organisasjonen først, for så å vokse, sa Martinsen til Sysla i forrige uke. Spirit Energy har investert åtte milliarder kroner i Norge de siste tre årene og planlegger å bruke det samme de neste tre.

Spirit Energy tror det blir utbygging på Fogelberg-feltet

Spirit Energy har fått resultatene fra en nylig avsluttet avgrensningsbrønn. – Vi har fått positiv informasjon fra brønnen, og våre estimater av reservoarenes tykkelser og kvalitet er bekreftet. Det er også gjennomført en produksjonstest som viser at gassen strømmer godt, sier administrerende direktør Dag Omre i Spirit Energy Norge i en pressemelding. Spirit Energy fant Fogelberg-prospektet på Haltenbanken i Norskehavet i 2010. Oppdaterte volumberegninger tilsier at funnet inneholder mellom 40 og 90 millioner fat utvinnbare oljeekvivalenter. Tidligere anslag tilsa mellom 23 og 94. Havbunnsutbygging – Dette er meget gledelige nyheter. Gjennom boringen har vi løftet den nedre delen av ressursestimatet betydelig, og dermed redusert risiko og fått et mer robust prosjekt. Alt ligger nå til rette for at Fogelberg kan bli vår neste utbygging som operatør på norsk sokkel. Målet er å levere en plan for utbygging og drift til myndighetene i 2019. Da er produksjonsstart i 2022 mulig, sier Omre. Den nylig avsluttede avgrensningsbrønnen ble boret av Odfjell Drilling-riggen Island Innovator. Dersom Spirit bestemmer seg for å bygge ut Fogelberg, vil det skje gjennom en havbunnsinstallasjon som knyttes opp mot Åsgard B-plattformen.

– Det er gjennomført en produksjonstest som viser at gassen strømmer godt

Spirit Energy forteller i en pressemelding at Fogelberg-funnet i Norskehavet trolig blir selskapets neste opererte utbygging. – Vi har fått positiv informasjon fra brønnen, og våre estimater av reservoarenes tykkelser og kvalitet er bekreftet. Det er også gjennomført en produksjonstest som viser at gassen strømmer godt, sier administrerende direktør Dag Omre i Spirit Energy Norge. Spirit Energy... Source

CHC får kontrakt med Centrica på Fogelberg

– Vi er glade for å jobbe med Centrica som deres helikopteroperatør i dette prosjektet, sier Helge Nesvåg, Sales Director for Norge i en pressemelding. Operasjonen skal etter planen starte i februar eller mars neste år, og det er planlagt å fly fra CHCs base i Kristiansund til Fogelberg. I september ble det kjent at Centrica gir Island Drilling jobben med å bore avgrensningsbrønn på Fogelberg-funnet i Norskehavet. Det er den kjente helikoptertypen Sikorsky S-92 som skal utføre flygningene. – CHC er stolt over å kunne tilby et trygt og pålitelig transporttilbud til kunder i og rundt Nordsjøen, sier Karl Fessenden, konsernsjef for CHC Helicopter. Les også: Nå er Statoils nye redningskjempe på vei til Stavanger Les også: CHC Helikopter Service legger ned base i Bergen Les også: Sikorsky S92 flyr som vanlig på norsk sokkel etter ulykke