Equinor forventer å investere mer enn 15 milliarder dollar, tilsvarende om lag 125 milliarder kroner, i Brasil frem mot 2030.
Det skriver selskapet i en pressemelding onsdag.
Equinor skriver at Brasil er blitt et kjerneområde, med en daglig oljeproduksjon på over 90.000 fat fra eksisterende felt.
– Vi har bygget en posisjon i Brasil siden 2001, og vi har klart å etablere en bred energiportefølje i landet. Med rundt 10 milliarder dollar allerede investert, og med minst 15 milliarder dollar i forventede investeringer frem mot 2030, viser vi hvordan vi jobber for å skape verdi for både Brasil og Equinor, sier Anders Opedal, konserndirektør for Utvikling og Produksjon Brasil, i meldingen.
Equinors eiendeler i Brasil inkluderer det produserende Peregrino-feltet og andre fase av det prosjektet som etter planen kommer i produksjon i 2020, en 25% andel i det gigantiske Roncador-feltet, pre-salt-funnene Carcará og Pão de Açúcar, så vel som globalt konkurransedyktig leteareal, skriver selskapet.
I 2017 ble Equinor også partner i solenergiprosjektet Apodi, som vil levere energi til 160 000 hjem innen slutten av året.
Dette er Equinors Brasil-prosjekter:
Peregrino-feltet er i produksjon, og neste fase i feltet kommer i produksjon i 2020.
Roncador-feltet med en andel på 25 prosent.
Eierskap i pre-salt funnet Pão de Açúcar
16 leteblokker
Eierskap i pre-salt funnet Carcará
Partner i solenergiprosjektet Apodi
15. oktober begynner Equinor-topp Margareth Øvrum som Brasil-direktør. Tidligere i august oppfordret hun norske leverandører til å se til Brasil, og lære seg det brasilianske markedet.
– Å kunne bygge opp dette som et av våre nye kjerneområder, med prosjekter i Sverdrup-størrelse blir en utrolig spennende jobb, sier Øvrum, nåværende konserndirektør for teknologi i Equinor.
Arbeidet vil ta fatt umiddelbart og planlagt levering skjer i tredje kvartal 2019.
– Vi er stolte over at Statoil har valgt Apply Leirvik til å levere Peregrino II boligmodul, og at kunden har verdsatt fordelene ved en aluminiumkonstruksjon, sier administrerende direktør Helge Gjøsæter ved Apply Leirvik i en pressemelding.
– Det at vi får fortsette det lange samarbeidet med Statoil også utenfor Nordsjøen, ses som en tillitserklæring fra Statoil til vårt kvalitetsprodukt, uttaler Gjøsæter.
Dette er den første komplette leveransen av en boligmodul i aluminium fra vårt verft på Stord til det internasjonale markedet.
Heerema er tildelt en kontrakt for innkjøp og bygging av understellet til Statoils Peregrino 2-prosjekt i Brasil. Oppdragsgiver er South Atlantic Holding B.V. på vegne av Statoil. Feltet er allerede bygget ut med to brønnhodeplattformer og en FPSO. Fase 2 av utbyggingen vil omfatte en tredje brønnhodeplattform.
Innlegget Heerema bygger understell for Statoil i Brasil dukket først opp på Petro.no.
– Jeg leste et sted at det tar fem år å telle til hundre millioner. Så jeg er fornøyd med at vi har klart å produsere hundre millioner fat olje på fire år, sier Statoils landsjef i Brasil, Pål Eitrheim, til Sysla.
Statoil startet produksjonen på det store Peregrino-feltet utenfor kysten av Rio de Janeiro i april 2011. Milepælen på 100 millioner fat ble nådd søndag ettermiddag.
Investerer 3,5 milliarder dollar
Videre framover skal enda mer seig, tykkflytende olje tas opp: Statoil planlegger utbygginger på feltet for til sammen 3,5 milliarder dollar. Investeringen inkluderer blant annet en ny plattform.
– Vi jobber nå knallhardt for å ta ned kostnadene på prosjektet, slik at det blir enda mer økonomisk robust, sier Eitrheim.
– Det er for tidlig å si når vi kommer så langt at kontrakter vil bli lyst ut, men planen om at vi skal starte produksjonen på Peregrino fase 2 i slutten av dette tiåret, ligger fast.
– Men vil en videre utbygging på Peregrino kunne bli lønnsom med oljepriser som er så lave som nå?
– Jeg får ikke gjort noe med oljeprisene, men jeg kan ta ned kostnader og prøve å drive så effektivt og godt som mulig. Den prosessen er vi i full gang med.
– Så er det selvsagt dyrere å produsere tungolje som du må pumpe opp, enn olje som strømmer opp av seg selv. Men vi har økt utvinningsgraden fra 10 til 18 prosent i løpet av de fire årene vi har holdt på her, og jobber målrettet med konkrete tiltak for å øke utvinningen ytterligere.
– Vi svinger ikke et tungoljefelt opp og ned etter oljeprisen. Vi ser muligheter for kommersiell drift på feltet fram til 2050. Peregrino har vært en god investering for Statoil, og jeg har tro på at det kommer til å være det i et langsiktig perspektiv, også, sier Pål Eitrheim.
Korrupsjonsskandalen
Han karakteriserer situasjonen i Brasil akkurat nå som krevende – med økonomiske krisetider og den store korrupsjonsskandalen som også involverer det statlige oljeselskapet Petrobras. Petrobras er ikke medeier på Peregrino, men samarbeider med Statoil innen teknologi og leting.
– Vi er ikke involvert eller direkte berørt av korrupssjonsskandalen, som Brasil etter mitt syn håndterer på en kraftfull og god måte. Etterforskningen er drevet fram av brasilianske myndigheter, altså ikke etter press fra utenforstående. Jeg tror at det vil resultere i at olje- og gassektoren i landet blir mer konkurransedyktig. Men det preger selvsagt oljeindustrien: en del av leverandørselskapene er under etterforskning, og intensiteten og tempoet er nok satt ned. Men ingenting av dette rokker med vår oppfatning om at Brasil fortsatt er et meget attraktivt og interessant land å være til stede i, sier Eitrheim.
– Forlengelse av norsk sokkel
Teknologisk og kompetansemessig mener han at Brasil kan sees som en forlengelse av norsk sokkel.
– Da vi kjøpte Peregrino så vi en oppside som daværende operatør ikke så. Her har vi fått brukt erfaringen vår fra Troll-feltet. Brasil har store oljeressurser, og gode vilkår for å drive oljeproduksjon. Mellom 2016 og 2018 blir Brasil sannsynligvis det landet utenfor Norge der Statoil vil ha størst leteaktivitet.
– Noen mener at risikoen i Brasil øker, og at utsiktene til vekst i oljeindustrien ikke er så formidable lenger?
– Jeg deler ikke den oppfatningen. Jeg mener at mulighetene fortsatt er store, og ser en betydelig oppside i Peregrino. Men Brasil er ikke et land for amatører, du er avhengig av å bygge kompetanse over tid. Vi har bygd opp en organisasjon i Brasil der 90 prosent er lokalt ansatte. Det er viktig for oss, både i et kompetanse- og et kostnadsperspektiv, sier Pål Eitrheim.
Statoil og Sinochem har levert utbyggingsplanen til det brasilianske oljedirektoratet ANP.