Riggselskapet Dolphin Drilling, som inntil slutten av desember het Fred. Olsen Energy, har vært i alvorlig krise i flere år. På grunn av skyhøy gjeld og rigger uten oppdrag har selskapet stått i overhengende fare for å gå konkurs.
I 14 måneder er det jobbet for å finne en utgang på krisen, og nå er løsningen på bordet.
– Dette betyr at Dolphin Drilling er reddet. Det er gode nyheter for ansatte og hele selskapet, som har vært i en låst situasjon, sier Bjørnar Iversen.
Han blir nå ny administrerende direktør i selskapet. Jørgen Peter Rasmussen, som tidligere har vært toppsjef i Archer og Schlumberger, blir styreleder.
Kutter gjeld
Løsningen går i korte trekk ut på at de sikrede kreditorene omgjør sin gjeld til aksjer i selskapet. Det betyr i praksis at storbanker som DNB, SEB, Danske Bank og Swedbank, samt ulike fond, blir selskapets nye hovedeiere. Eierne går samtidig inn med frisk kapital. Planen er å ta det nye selskapet av børs.
Inntil nå har Fred. Olsen-systemet vært største eier gjennom Bonheur ASA, men de ga i januar beskjed om at det ikke var aktuelt å bruke mer penger på riggselskapet.
Samtidig skilles boreskipet Bolette Dolphin ut i et eget selskap med mål om å finne en kjøper som kan ta over. Skipet ble bygget i 2013, men har ligget ubrukt og nedsyltet i gjeld. Det er også tidligere gjort forsøk på å selge skipet uten hell.
Før restruktureringen har selskapet 762 millioner dollar, om lag 6,5 milliarder kroner, i samlet gjeld. Med løsningen som nå er funnet, barberes den til om lag 250 millioner kroner.
– Selskapet har ligget helt nede uten oppgaver og med enorm gjeld. Det har også gjort noe med kundene, som vegrer seg fra å gjøre forretninger. Nå blir selskapet i praksis gjeldfritt med god likviditet. Dermed rydder vi bordet og er åpne for butikk, sier Iversen.
Bjørnar Iversen. Foto: Jon Ingemundsen
Til oljehovedstaden
Samtidig flytter Dolphin Drilling sitt hovedkvarter fra Oslo til Stavanger.
– Dette er jo oljehovedstaden. Det er den riktige plassen å være for dette selskapet. Så enkelt er det, sier Iversen.
Selskapet har i dag 14 ansatte på sitt kontor i Oslo. I tillegg kommer knapt 200 offshorearbeidere og 30 på land i Stavanger.
Når boreskipet Bolette tas ut, sitter Dolphin Drilling igjen med fire rigger. Byford Dolphin blir imidlertid trolig snart solgt til skroting.
– Vi planlegger å være et selskap med tre rigger, sier Iversen.
Gamle rigger
Alle de tre riggene er bygget på 1970-tallet og er blant de eldste på norsk sokkel. Samtidig har flere konkurrenter kjøpt inn splitter nye rigger.
Iversen avviser imidlertid at gamle rigger er en hemsko når Dolphin Drilling nå skal komme seg på fote igjen.
– Riggene er kraftig oppgradert. Vi skulle selvsagt gjerne hatt nybygg, men jeg tror disse riggene vil være attraktive i markedet. Hvis jeg ikke hadde det, ville jeg ikke tatt denne jobben, sier Iversen.
Han mener de eldre riggene er effektive og billigere i drift, noe han tror kan bli et konkurransefortrinn.
Sjekk Syslas Riggdata for å holde deg oppdatert på riggmarkedet
Alle de tre riggene ligger i dag i opplag uten arbeid, men tidligere denne uken ble det klart at én av dem skal på et tre måneder langt oppdrag på britisk sokkel fra juni.
– Jeg har god tro på å få alle riggene i arbeid neste år, sier Iversen.
Mener prisene skal opp
Riggoperatørene ble hardt rammet av oljekrisen som begynte i 2014. Mindre aktivitet førte til lavere etterspørsel etter rigger. Iversen mener det ser noe bedre ut nå.
– Kalkylene viser at det er behov for flere rigger i årene som kommer. Derfor tror jeg på arbeid også for oss, sier han.
Samtidig mener han prisene er på vei oppover. Et problem har vært at leieratene for rigger har vært så lave at det knapt har lønnet seg å ha dem i drift.
– Nå begynner de å komme på et lønnsomt nivå. Jeg tror prisene skal videre opp, sier Iversen.
Tror 2019 blir året da riggbransjen gjør comeback
Bjørnar Iversen er ikke ukjent med redningsaksjoner i riggselskaper. I 2013 ble han hentet inn som ny toppsjef i Songa Offshore, som da var i en dyp krise.
I fjor ble selskapet solgt for 27 milliarder kroner til giganten Transocean. Samtidig sluttet Iversen.
– Bakgrunnen fra Songa er nok en viktig grunn for at jeg har blitt hentet til denne jobben. Jeg kan bidra med entusiasme, erfaring, stabilitet og en visshet om hva kundene ønsker. Vi skal bygge videre på alt som allerede finnes i selskapet, sier Iversen.
Deler av NRKs storsatsing «Lykkeland» skal spilles inn om bord på Songa Offshores gamle arbeidshest, skriver Petro.
Songa Trym ligger for tiden i opplag i Skipavika.
– Trym males nå om for å bli mest mulig lik Ocean Viking, som var riggen som fant Ekofisk i 1969. Jeg tror de ville skifte helidekk også, helt til de fikk vite prisen, sa Lars Hellandsjø fra Skipavika Terminal på scenen under Petrolive: Riggvedlikehold på Flesland tirsdag.
Den nye dramaserien«Lykkeland» er i følge NRK en storsatsing om det norske oljeeventyret. I TV-serien om starten på det norske oljeeventyret møter vi fire unge mennesker som kastes inn i en virvelvind av endringer og nye muligheter når blir tidenes oljefunn blir gjort på norsk sokkel.
Siste borejobb gjort
Før jul i fjor bekreftet at Songa-sjef Bjørnar Iversen at opphuggingspøkelset truer selskapets gamle rigg.
– Vi må eventuelt skrape Trym hvis vi ikke får til noe i løpet av det neste halvåret, sa Iversen under Sysla Live i Bergen.
Songa Trym er en av de eldste riggene på norsk sokkel nå og skal også klasses tidlig 2018. Ifølge Iversen var det lite sannsynlig at det i dagens marked puttes 50-100 millioner dollar i en rigg som er bygget på 70-tallet.
I juni hadde riggselskapet fortsatt ikke bestemt den endelige skjebnen for riggen fra 1976.
– Med dagens marked er det ikke et alternativ å klasse Trym på nytt. Dersom markedet ikke kommer tilbake, står den først i køen for skroting, sa Bjørnar Iversen i sommer.
– Markedet bestemmer
Songa-sjefen har større tålmodighet med de to andre riggene som ligger i opplag. Dee og Delta er klasset for flere år framover, og Iversen har tro på at de etter hvert kan få nye oppdrag.
COSL-topp Jørgen Arnesen har uttalt at eldre installasjoner må skrotes for at riggbransjen skal komme seg opp fra bølgedalen. Bjørnar Iversen er delvis enig.
– Markedet bestemmer. Jeg tror en del gamle rigger vil skrotes, mens noen mellomgamle vil forbli i aktivitet. De ny kommer først i køen, sier Iversen.
Digitalisering er et tema som opptar alle bransjer for tiden. Det gjelder også oljebransjen.
Men COSL Drilling-sjef Jørgen Arnesen mener riggselskapene har mye å gå på.
Riggsjefene tror ikke krisen er over helt ennå
– Jeg føler vi har hengt litt etter og dratt beina etter oss, sier Arnesen til Sysla.
– Vi er gode på teknologi og nytt utstyr offshore. Men når det gjelder måten vi drifter selskapene på og hvordan vi samhandler med leverandører og kunder, henger vi kraftig etter sammenlignet med for eksempel bank, forsikring og netthandel, sier Arnesen.
– Vil skje raskt
Han mener tregheten skyldes at riggselskapene ikke har hatt tilstrekkelig press på seg – spesielt før oljekrisen, da pengene strømmet inn.
– Vi har ikke hatt kniven på strupen og vært nødt til å endre oss, som for eksempel mediene. Det har vært lite press der, og det har ikke kommet andre aktører som har pushet oss, sier Arnesen.
COSL-sjefen spår imidlertid at utviklingen vil gå raskt de neste fem årene. Nå handler det om å bli med eller bli stående på sidenlinjen.
– Det kommer til å skje veldig mye i årene framover, sier Arnesen.
Bedre samhandling
Songa-sjef Bjørnar Iversen er enig.
– Det kommer til å skje mye, og det kommer til å skje raskt, sier han.
Mener oljeselskapene har ansvar for å velge nye rigger
Iversen mener digitalisering vil få stor betydning på en rekke områder for riggselskapene.
– Det kan handle om å flytte operasjoner på land, sømløst samarbeid med leverandører, mer integrerte operasjoner, overvåkning, bedre samhandling mellom offshore og land.
Bredbånd i brønnene
Songa-sjefen peker på at klassing, riggenes EU-kontroll, ved hjelp av digitalisering på sikt kan gjennomføres mens installasjonene er i drift.
– Det finnes mange muligheter, og det er mye spennende som foregår. Samtidig har vi mye å lære sammenlignet med andre bransjer, iser Iversen.
Tror på riggopptur i 2018
Han mener Songa er godt rustet til å bli med på det digitale kappløpet. Blant annet viser han til at de nye CAT D-riggene, som er bygget på spesialbestilling fra Statoil, er designet nettopp for å være ledende innen digitalisering.
– På Songa Enabler har vi bredbånd i brønnene. Alt utstyr overvåkes kontinuerlig. Det er en enorm satsing som pågår, men vi er langt fra i mål, sier Iversen.
Riggselskapet Songa Offshore eier syv rigger som operer på norsk sokkel.
De fire nye CAT D-riggene er på langtidskontrakter med Statoil, mens de eldre riggene Dee, Delta og Trym ligger i opplag i Skipavika Sogn og Fjordane.
Fakta
Forlenge
Lukke
Songa Offshore
Etablert i 2005
Hovedkontor på Kypros
Norsk hovedkontor i Stavanger
Frederik Mohn er største eier med knappe 46 prosent av aksjene
Omsatte i 2016 for 753 millioner dollar og hadde et underskudd før skatt på 47 millioner dollar
Songa Trym
Bygget i 1976
Oppgradert flere ganger
Kjøpt fra Odfjell Drilling i 2007
Det har lenge vært spekulert i at Songa Trym, som ble bygget i 1976, er en sterk kandidat til å bli skrotet. I slutten av november sa Songa-sjef Bjørnar Iversen at riggens skjebne trolig vil avgjøres i løpet av et halvt år, men drøyt seks måneder senere er det fortsatt ikke tatt noen beslutning.
– Vi har ennå ikke tatt en beslutning. Det er opp til selskapets styre å bestemme hva som skal skje med Trym, sier Iversen.
Songa-styret møtes neste gang i forkant av offentliggjørelsen av resultatene for årets andre kvartal i slutten av august.
Ingen ny klassing
Iversen vedgår imidlertid at det fortsatt er sannsynlig at den 41 år gamle riggen til slutt vil bli skrotet. I begynnelsen av neste år utløper riggens driftsgodkjenning og den må da klasses (SPS) på nytt for å være aktuell for oppdrag på sokkelen.
Riggsjefene tror ikke krisen er over helt ennå
Med dårlige utsikter for nye oppdrag vil ikke Songa være villige til å bruke store penger på en ny klassing, som kan ses på som riggenes EU-kontroll.
– Med dagens marked er det ikke et alternativ å klasse Trym på nytt. Dersom markedet ikke kommer tilbake, står den først i køen for skroting, sier Iversen.
Songa-sjefen har større tålmodighet med de to andre riggene som ligger i opplag. Dee og Delta er klasset for flere år framover, og Iversen har tro på at de etter hvert kan få nye oppdrag.
Tidligere denne uken sa COSL-topp Jørgen Arnesen at eldre installasjoner må skrotes for at riggbransjen skal komme seg opp fra bølgedalen. Bjørnar Iversen er delvis enig.
– Markedet bestemmer. Jeg tror en del gamle rigger vil skrotes, mens noen mellomgamle vil forbli i aktivitet. De ny kommer først i køen, sier Iversen.
Tre Songa-rigger ligger i opplag i Skipavika. Foto: Eirik Brekke.
Langt framme i køen
Rigganalytiker Lukas Daul i ABG Sundal Collier mener at flere rigger må ut for at det skal komme en opptur.
– Mer skroting må til, det er ingen tvil om det. Det er for mange rigger i markedet, sier Daul.
Tror på riggopptur i 2018
Også han mener Songa Trym står langt framme i skrotekøen.
– Riggen er gammel og snart uten SPS-klassing. Det spørs hvor lenge Songa vil sitte på den, sier Daul.
Kan drøye
Han peker imidlertid på et moment som kan tale for at beslutningen vil ligge litt fram i tid: Riggen er finansiert med banklån som utløper i første halvår av 2018. Skulle den bli vraket tidligere, må hele det utestående beløpet betales tilbake umiddelbart.
– Det vil gi utslag på likviditeten. Venter selskapet, fortsetter det å nedbetale lånet med mindre avdrag hvert kvartal. Da kan det lønne seg å vente, sier Daul og viser til at kostnaden ved å ha riggen i opplag er relativt begrenset – drøyt én millioner dollar per år.
– Jeg er ganske sikker på at Trym til slutt blir vraket, men tror ikke nødvendigvis det skjer umiddelbart. Det kan fort gå et drøyt år før beslutningen tas, sier Daul.
Riggselskapene har blitt hardt rammet av oljenedturen. Lite aktivitet har gitt mindre arbeid og lave priser. I dag ligger mer enn 20 rigger i opplag ved norske kaier. Flere av riggene som er parkert, er bygget de siste femten årene.
– Det er enorme investeringer som ligger i opplag langs kysten, sier administrerende direktør Jørgen Arnesen i riggselskapet COSL Drilling.
Nye rigger
På Oljebransjens bore- og riggkonferanse i forrige uke sa Arnesen at han mener oljeselskapene har et ansvar for å velge nye rigger når kontrakter skal inngås.
– Bransjen oppfordret for en del år siden til en fornyelse av riggflåten. Da har selskapene også et ansvar for å ta i bruk de nye riggene, sier han til Sysla.
Riggsjefene tror ikke krisen er over helt ennå
Arnesen og COSL Drilling har selv to nye rigger liggende i opplag. Boreriggene COSL Pioneer og COSL Innovator ligger til kai på CCB-basen på Ågotnes i Hordaland. Riggene var ferdigstilt i henholdsvis 2011 og 2012.
– Skal riggeierne investere videre i rigger og ny teknologi, må det være bærekraftig. Der har oljeselskapene et visst ansvar for å bidra, sier Arnesen.
– Må skrotes
COSL-sjefen presiserer at han ikke peker på noen konkrete selskaper, men kommer med generelle betraktninger.
På bore- og riggkonferansen sa rigganalytiker Anders Bergland at han tror flere av riggene som i dag ligger i såkalt kaldt opplag, aldri vil komme tilbake i aktivitet fordi det er for kostbart å reaktivere dem.
Tror på riggopptur i 2018
Jørgen Arnesen mener det er helt nødvendig at noen av de gamle riggene skrotes.
– Dette er ingen kort nedtur, men en nedtur som har vart mye lenger enn noen hadde trodd. Skal vi snu det, må vi ha høyere aktivitet, og eldre rigger må parkeres, sier COSL-sjefen.
Songa Offshore har tre rigger i opplag i Skipavika. Foto: Jon Ingemundsen
Har ikke gitt opp
Riggselskapet Songa Offshore har selv flere eldre rigger liggende i opplag. Songa Dee, Songa Delta og Songa Trym er bygget på 1970- og 80-tallet og ligger i dag i kaldt opplag i Skipavika i Sogn og Fjordane.
Selskapet har tidligere innrømmet at spesielt Songa Trym kan være en aktuell kandidat for skroting, men selskapet har foreløpig ikke gjort slike grep.
Rigger på rekke og rad – nå kjemper de om enda flere
Songa-sjef Bjørnar Iversen er uenig med analytiker Bergland i at flere rigger i kaldt opplag aldri vil komme tilbake i arbeid.
– Hvis jeg var enig i det, hadde vi aldri beholdt de tre riggene som ligger i opplag i dag. Vi har tro på at markedet kommer tilbake, derfor har vi ikke gitt opp de tre riggene som ligger i Skipavika, sier Iversen.
Mange faktorer
Pressekontakt Morten Eek i Statoil mener selskapet er med på å ta ansvar for å fornye riggflåten.
– Eksempelvis gjennom langsiktig arbeid med å anskaffe rigger som er spesialtilpasset forholdene på norsk sokkel. Derfor har vi de siste årene blant annet fått på plass fire nye Cat D-rigger, i et samarbeid med Songa, sier Eek.
Morten Eek om bord på CAT D-riggen Songa Enabler i Barentshavet. Foto: Fredrik Refvem.
– Hva er avgjørende når dere velger rigger?
– Vi ser på flere forhold, også at rigger som har levert godt for oss tidligere, naturlig nok vil være gode kandidater for nye oppdrag. Sikkerhetsresultater, effektivitet, karbonavtrykk, hvilke tjenester de kan levere, pris og hvorvidt riggen er varm og kan komme raskt i arbeid. Det er flere ting som spiller inn.
– Nye rigger kan ha noen fortrinn ved å være bygget for god flyt og effektivitet, som igjen er positivt for sikkerheten. Når vi tar beslutninger, er det altså basert på en totalvurdering av alt dette, forklarer Eek.
Riggselskapene har blitt hardt rammet av oljenedturen. Svak aktivitet har gitt færre oppdrag og lave rater på de jobbene som kommer. I dag ligger over 20 rigger på norsk sokkel i opplag langs kysten.
Denne uken er næringen samlet til Oljebransjens bore- og riggkonferanse i Sola utenfor Stavanger.
– Kan være slutten for mange av riggene som ligger i kaldt opplag
Og de som håper den vanskelige perioden er over, må fortsatt smøre seg med tålmodighet.
– Vi er ikke gjennom krisen. Men kanskje vi begynner å se slutten på den, sa Odfjell Drilling-sjef Simen Lieungh til forsamlingen.
Også administrerende direktør Jørgen Arnesen i COSL Drilling tror det skal enda lenger ned før det snur. Han viser til at flere rigger på norsk sokkel skal av kontrakter i månedene framover, uten at det finnes nytt arbeid til dem.
Nye prosjekter
Arnesen finner likevel et betydelig lyspunkt: Det er for tiden høy aktivitet i selskapets anbudsavdeling. Det betyr at det finnes jobber å kjempe om på litt lenger sikt.
– Det skaper energi. Vi er optimister og håper noen av våre rigger er blant dem som får arbeid, sier Arnesen til Sysla.
– Det kommer en del aktivitet neste år som gjør at riggmarkedet vil ligge omtrent på nivå med det vi har nå, utdyper han.
Jørgen Arnesen. Foto: Ola Myrset
På britisk side av sokkelen ligger det ifølge Arnesen an til enda mer aktivitet, og håpet er at det kan utligne noe av det som forsvinner på norsk sokkel.
– I tillegg ser vi at det kommer noen langtidsprosjekter i Norge i 2019, sier han.
Også Simen Lieungh ser en lysning i markedet. Alle Odfjell Drillings rigger på norsk sokkel er for tiden i arbeid.
– Vi har sikret flåten og fått finansieringen i orden, sier Lieungh.
Lave rater
For Odfjell Drilling har nøkkelen vært å holde alle riggene varme, selv om de har vært uten oppdrag en periode. Ingen er lagt i såkalt kaldt opplag.
– Vi holder dem ikke varme for enhver pris, men strekker oss langt for å klare det, sier Lieungh.
Han viser til at riggen Deepsea Bergen i dag er på en kontrakt til 120.000 dollar per døgn og erkjenner at det er på smertegrensen. Tidligere var den på kontrakt med Statoil verdt over 300.000 dollar per døgn.
– Går en rigg i opplagsbøyene, kommer den hele tiden sist ut. Hvis Deepsea Bergen hadde gått i bøyene, ville den havnet i køen. Det ville vi ikke, sier Lieungh.
Han mener oljebransjen hadde godt av en krise etter flere år med kostnader som løp løpsk, men erkjenner at den som kom, ble i tøffeste laget.
– Min oppfordring til bransjen er: Hold på kostnadsnivået som er i dag! Vi har bommet hver gang i tidligere kriser. Derfor er det avgjørende med fanatisk disiplin når vi skal bygge oss opp igjen, sier Lieungh.
Bjornar Iversen: Foto: Ola Myrset
Skroter ikke ennå
Songa Offshore-sjef Bjørnar Iversen mener også det er grunn til optimisme.
– Vi har tro på at markedet kommer tilbake. Derfor har vi ikke gitt opp de tre riggene som ligger i opplag i Skipavika, sier Iversen og tenker på Songa Trym, Songa Dee og Songa Delta.
De fire nye CAT D-riggene er i full operasjon på norsk sokkel.
– Vi ønsker videre vekst. En mulighet er å bygge videre på CAT D-riggene. Selskapet vil ha en flåte med rigger for tøffe forhold. Det er et område der vi bygger strategisk kompetanse.