Kategoriarkiv: Utsirahøyden

TGS inngår samarbeid i Nordsjøen

TGS inngår et strategisk samarbeid med Axxis Geo Solutions (AGS) for et multiklient-prosjekt i Nordsjøen. Det melder selskapet i en børsmelding mandag. Området dekker sentrale deler av Nordsjøen og Utsirahøyden. I avtalen vil partene jobbe sammen for å utvikle muligheter til fellesinvestering i multiklientprosjekter, heter det i meldingen. TGS vil ha rettigheter til all ny node-data som er samlet inn i samarbeidet, melder selskapet.

Landstrøm til Johan Sverdrup sparer utslipp tilsvarende 70.000 biler

Johan Sverdrup-feltet ligger 160 km vest for Stavanger. Produksjonsstart for første fase er planlagt sent i 2019. Gigantfeltet får en estimert produksjonstopp på rundt 660.000 fat oljeekvivalenter per døgn. Til sammenligning er dagens produksjon på norsk sokkel i underkant av to millioner fat. Første fase av utbyggingen består av fire plattformer. Dette vil gi enorme inntekter for Norge gjennom... Source

120-130 personer får jobben tilbake på Cosl Innovator

Operasjonsdirektør Lage Nordby i Cosl sier riggen Cosl Innovator denne helgen dro ut til Utsirahøyden på kontrakt med Lundin Norway for å bore to brønner. – 120-130 personer som jobbet hos oss tidligere, har kommet tilbake for å starte på riggen, forteller han til Aftenbladet. Dette uttalte han i forbindelse med at Cosl møter Statoil i retten denne uken. Statoil hevet milliardkontrakten med selskapet etter dødsulykken på riggen Cosl Innovator på Troll-feltet den 30. desember i 2015. Det kinesiskeide selskapet svarte med å saksøke Statoil for urettmessig å ha sagt opp kontrakten etter ulykken som selskapet mener «var umulig å forutse». Cosl mener Statoil ville spare penger.