Kategoriarkiv: arbeidsrettssak

Advarsel til Equinor-tillitsvalgt kan havne i arbeidsretten

– Vi ønsker ikke å gi oss, en advarsel i dette tilfellet er ikke greit, sier Safe-jurist Levard Olsen-Hagen til Aftenbladet. Saken dreier seg om tillitsvalgt Idar Martin Herland i Equinor som skrev et leserinnlegg i Aftenbladet om problemstillinger knyttet til Equinors styringsrett og ansattes medbestemmelse for å løse utfordringer på arbeidsplassen. Levard Olsen-Hagen påpeker at Herland skrev innlegget i kraft av å være tillitsvalgt. Kritiserte og varslet Herland varslet i innlegget om kritikkverdige forhold på Kristin-plattformen, hvor han er Safe-tillitsvalgt. Det var den såkalte «røykesaken» som førte til leserinnlegget. Equinor hadde nemlig ønske om å fjerne røykerom på plattformene på sokkelen. Dette resulterte i at ansatte laget Facebook-gruppa «Stopp mobbing av røykere som arbeider på norsk sokkel». Her viste Herland også til stor støtte fra ikke-røykere om bord. Her kan du lese innlegget. Equinors Siri Espedal Kindem, områdedirektør for drift nord, har pekt på brudd på lojalitetsplikten overfor bedriften for å begrunne den skriftlige advarselen. Foto: JON INGEMUNDSEN – Dårlig karakter til ledelsen «De røyker ikke, men de er sinte. Det som tenner gnisten, er jo bedriftens fremgangsmåte», skrev Herland i innlegget. Videre kom han med kritikk av ledelsen: «Jeg har to spådommer å komme med. Den første gjelder årets GPS-undersøkelse. Ledelsen kommer til å få de dårligste karakterene noensinne. Da kommer de antageligvis til å holde frem røykesaken som en av forklaringene, selv om de fleste ansatte har besvart undersøkelsen lenge før røykesaken eksploderte. Men det er alltid godt å ha noe å skylde på, når man må svare for egen utilstrekkelighet.» «Den andre spådommen min er også eksplosiv. Den handler om alvorlige ulykker. Jeg frykter at vi snart er vitne til en alvorlig ulykke på norsk sokkel.» Idar Martin Herland er Safe-tillitsvalgt i Equinor på Kristin-plattformen. Foto: TROND SIGVALDSEN Fikk advarsel I februar skrev Aftenbladet at Equinors Siri Espedal Kindem, områdedirektør for drift nord, viste til brudd på lojalitetsplikten overfor bedriften for å begrunne den skriftlige advarselen. Den gang pekte Equinor på at innleggets form og innhold tilsa at ytringsfriheten i dette tilfellet ikke hindret Equinor i å gi en reaksjon i form av en advarsel grunnet brudd på lojalitetsplikten. – Er saken en indikasjon på at takhøyden når det gjelder å ytre seg om kritikkverdige forhold i Equinor er blitt lavere? spurte Aftenbladet. – Ansattes ytringsfrihet er en grunnleggende rettighet som nyter et sterkt vern i Equinor. Men i dette i tilfellet har vi vurdert det til at innlegget har en form og innhold som bryter med lojalitetsplikten, svarte Equinor (Statoil) den gang. Nå vurderer Safe i Equinor, Safe og YS å ta saken til den tillitsvalgte til arbeidsretten hvor saken kan kjøres som brudd på hovedavtalen. Les hele saken hos Stavanger Aftenblad.

Ny TTS-kontrakt i boks

TTS Group ASA har sikret seg nye utstyrkontrakter til skip er under bygging. Verdien på ordrene til Kina er på rundt 60 millioner kroner, skriver selskapet i en børsmelding. En kontract er for levering av adkomstutstyr til et ropax-skip og de andre ordrene er lasteluker til seks ulike bulkskip på ulike kinesiske verft. Leveransene skal skje gjennom 2018-2019.

Oljearbeider fikk nesten 12 millioner etter kreftdiagnose

Romsdal tingrett dømte nylig Tryg Forsikring til å betale mannen nesten 12 millioner kroner i erstatning for tapt arbeidsfortjeneste og sakskostnader, skriver Sunnmørsposten. Mannen begynte å arbeide på plattform i Nordsjøen i 1980. Her arbeidet han blant annet med rengjøring av store tanker, og i vaskemidlene var det kjemikalier som benzen, kvikksølv og saltsyre. Han hadde også arbeidet i rom uten ventilasjon, hvor han hadde fått beskjed av arbeidsgiver om å holde pusten mens han var inne. I 1999 fikk han konstatert spiserørskreft. Han fikk senere også påvist eksem, og ble etter hvert helt ufør. Bare 42 år gammel måtte han slutte i jobben, melder  NRK. – Bevisst trenering Mannen forteller at saken har pågått i nesten ti år, og karakteriserer måten forsikringsselskapet har gått fram på som absurd. – Det har vært en bevisst trenering og uthaling og en kynisk måte å opptre på. De har hatt alle slags dårlige unnskyldninger for at saken har tatt tid, alt fra dårlig kapasitet i skadeavdelingen til ferieavvikling, hevder mannen. Tryg Forsikring hevdet i retten at mannen ikke er påført noe tap som følge av at han ble syk ute på plattformen. De viste til at han også hadde kols og mente det uansett ville tvinge ham ut av arbeidslivet på et tidlig tidspunkt. Dommen er foreløpig ikke rettskraftig, og mannen sier han frykter en anke. Informasjonssjef Ole Irgens i Tryg Forsikring sier til NRK de foreløpig ikke har bestemt seg for om de skal anke.   .mc4wp-form input[name="_mc4wp_required_but_not_really"] { display: none !important; } SYSLA JOBB NYHETSBREV OM ARBEIDSMARKEDET