Aibel vinner Sverdrup-kontrakt til 500 millioner
Equinor har tildelt Aibel kontrakten for byggingen av fase 2 av landkraftanlegget på Haugsneset øst for Kårstø.
Det opplyser Aibel i en pressemelding tirsdag.
Utbyggingen skal bidra til å sikre strømforsyningen fra land til den videre utviklingen av Johan Sverdrup, og bidra til etablering av områdeløsning for kraft fra land til resten av feltene på Utsira-høyden (Edvard Grieg, Ivar Aasen og Gina Krog), opplyser selskapet.
På Haugsneset skal Aibel bygge en såkalt omformerstasjon med dobbel kapasitet i forhold til anlegget i fase 1.
Kontrakten er verdt rundt 500 millioner kroner.
Aibel hadde også ansvaret for omformerstasjonen og pumpestasjonen med tilhørende infrastruktur på Haugsneset i fase 1. Det anlegget skal forsyne de fire første plattformene på Johan Sverdrup-feltet.
Selskapet opplyser at arbeidet med landkraftanlegget starter umiddelbart, og vil i prosjekteringsfasen engasjere cirka 50-60 ansatte det første året.
I selve konstruksjonsfasen, som startet etter sommeren 2019 på Haugsneset, vil rundt 120 Aibel-ansatte være involvert.
Det ferdige anlegget skal leveres til Equinor med utgangen av 2021.
