Oljenæringen i Nord-Norge er i vekst. Det neste store prosjektet er Statoils Johan Castberg-felt, som trolig blir endelig vedtatt senere i år.
Mandag offentliggjorde operatør Statoil at forsyningbase og helikopterbase tilknyttet feltet skal ligge i Hammerfest.
Johan Castberg-utbyggingen vil gi titusener av nye oljejobber
– Dette befester vår posisjon som forsyningsbase for oljevirksomheten i Barentshavet, sier administrerende direktør Ketil Holmgren ved oljebasen Polarbase i Hammerfest.
Ifølge Statoil vil forsyningsbasen i Hammerfest gi mellom 30 og 45 årsverk. Holmgren tror effekten kan bli enda større.
Fakta
Polarbase
Forsyningsbase for oljevirksomheten i Barentshavet
Ligger i Rypefjord, fire kilometer utenfor Hammerfest sentrum
150 personer har sin arbeidsplass der
– Samlet sett tror jeg anslagene kan være litt beskjedne. Dette vil være positivt for hele leverandørindustrien her. Det blir mer å gjøre for alle, og det vil være mer stabil aktivitet enn vi har hatt til nå, sier han.
Når kritisk størrelse
Aller viktigst mener imidlertid Holmgren det er at volumet etter hvert begynner å bli så stort at det vil bli lønnsomt å etablere et subseamiljø i Hammerfest.
– Med Johan Castberg-utbyggingen tror jeg vi vil nå en kritisk masse som gjør at det vil lønne seg å etablere et slikt miljø her istedenfor å gjøre arbeidet lenger sør. Det vil kunne generere et betydelig antall arbeidsplasser, sier Holmgren.
Oljebransjen snudde motgangen og endret Hammerfest for alltid
Polarbase har opplevd sterk vekst etter at Statoil besluttet å bygge ut Snøhvit-funnet i 2001. Før den avgjørelsen var baseområdet 50 mål stort og ti personer jobbet der. I dag er området på 520 mål, og det er allerede satt av plass til å utvide mer.
150 personer har sin arbeidsplass der – en tredjedel ansatt i Polarbase AS og resten i andre selskaper, som Statoil og Eni.
Polarbase. Foto: Fredrik Refvem.
Inntektene falt
I 2016 bedriften for 187,3 millioner kroner. Det var en nedgang på drøyt 26 millioner kroner sammenlignet med året før, noe som ifølge Holmgren skyldtes at 2015 ga ekstraordinært høy aktivitet i forbindelse med Goliat-utbyggingen.
– I år ender vi trolig på nivå med fjoråret. Også neste år vil vi ha ganske stabil drift, sier Homgren.
Mener Barentshavet er mer spennende enn noen gang
Effektene fra Johan Castberg vil først komme fra 2019, når utbyggingen etter planen skal settes i gang.
Holmgren har ikke nøyaktige tall for hva Castberg vil bety økonomisk for Polarbase, men basert på erfaringene fra dagens virksomhet anslår han inntekter på 20 til 30 millioner kroner i et normalår.
Nå starter Statoil jakten på olje i Barentshavet
Til tross for gode utsikter for basevirksomheten, var han mandag også skuffet over at Statoil velger å legge driftskontoret for Castberg-feltet til Harstad.
– Med tanke på at aktiviteten skjer i Barentshavet, er det skuffende at feltet ikke skal opereres herfra. Det er et signal som betyr noe framtiden, sier han.
– Uakseptabelt
Marianne Sivertsen Næss.
Varaordfører Marianne Sivertsen Næss legger ikke skjul på at hun er svært skuffet over Statoils avgjørelse.
– Vi mener det er uakseptabelt at et felt rett utenfor Hammerfest ikke skal blir driftet herfra. Vi går glipp av viktige kompetansearbeidsplasser, sier hun.
Bitter strid om Statoil-jobber i nord
Samtidig gleder hun seg over at de andre funksjonene legges til Hammerfest.
– Det er selvsagt positivt. Det vil også føre med seg arbeidsplasser og gjøre leverandørmiljøet vårt mer robust. Det er veldig bra at feltet nærmer seg realisering, sier Sivertsen Næss.
Statoil har som operatør for Johan Castberg-prosjektet i dag sendt ut konsekvensutredning for et av Europas største industriprosjekter. Ifølge Statoil vil feltet være i drift i 30 år.
Sysselsettingsvirkningene i utbygging er spesielt store i årene 2019-2020, på over 11 000 årsverk per år. Samlede nasjonale sysselsettingsvirkninger i utbyggingsfasen er estimert til å bli omtrent 47 000 årsverk i perioden 2017-2024, skriver Statoil i konsekvensutredningens sammendrag.
Det vil bli investert rundt 1,15 milliarder kroner årlig for å drifte feltet.I driftsfasen er det estimert at Johan Castberg vil kunne gi en sysselsettingseffekt på 1700 årsverk per år. Omtrent en fjerdedel av disse, i rundt 500 årsverk, vil kunne komme i Nord-Norge.
– Dagens beslutning styrker petroleumsklyngene i Nord- Norge, flere hundre nye arbeidsplasser og ikke minst mange muligheter for våre medlemsbedrifter til leveranser hvert eneste år til 2050, sier direktør i Petro Arctic, Kjell Giæver i en pressemelding.
Trakk det lengste strået
Endelig utbyggingsplan skal leveres i løpet av 2017. I mars skrev Sysla at Statoils finansdirektør var optimistisk vedrørende ja til prosjektet i løpet av året.
Nina Kivijervi Jonassen og Kjetil Gievær Petro Arctic Foto: Petro Arctic
Foruten forsynings- og helikopterbasen i Hammerfest og driftsorganisasjon i Harstad, vil rekruttering av offshorepersonell fra Finnmark være prioritert. Dermed trakk Harstad det lengste strået i det som har vært en bitter strid mellom Hammerfest og Harstad.
Vil trenge arbeidskraft
Offshore-satsingen alene vi trenge en bemanning på mellom 90-100 personer fordelt på tre skift.
– Vi vil prioritere å rekruttere så mange som mulig til offshoreorganisasjonen fra Finnmark. Derfor har vi satt i gang et arbeid opp mot fylkeskommunen og skolene i fylket for å få til en god rekruttering til de fagene som vi trenger kompetanse til, sier leder for Drift Nord i Statoil, Siri Espedal Kindem i en egen pressemelding.
Styreleder Yngve Vassmyr Foto: Petro Arctic
Forsyningsbasen i Hammerfest vil gi en sysselsettingseffekt på rundt 30-45 årsverk, og helikopterbasen rundt 12-15 årsverk.
Driftsorganisasjonen i Harstad, som vil støtte offshoreorganisasjonen og videreutvikle feltet når det er i produksjon, forventer å gi en sysselsettingseffekt på 40-45 årsverk.
Jubel fra interesseorganisasjon
– Vi i Petro Arctic jubler over en viktig milepæl som ble annonsert i dag, våre medlemsbedrifter fra Helgeland i sør til Honningsvåg i nord står klare med sveiseapparat og kloke hoder til å konkurrere om oppdrag, sier direktør i Petro Arctic Kjell Giæver.
Det har tidligere blitt anslått at det vil være realistisk å anta at prosjektet kan få oppstart i 2022.
Statoil vil i samarbeid med andre operatører, leverandører og lokale myndigheter ta initiativ til en gjennomgang av mulige tiltak for å styrke det totale petroleumsmiljøet i Hammerfest og Finnmark, skriver Petro Arctic i sin pressemelding.
En plan for dette vil bli lansert i løpet av 2017, målet med dette er at Finnmark kan ta en sterkere posisjon i den teknologidrevne utviklingen av Barentshavet.
– Skal satse på ungdom
– Vi vil stå på for at ungdom fra Hasvik, Havøysund, Kirkenes og Alta vil være dem som bemanner oljeplattformen utenfor Hammerfest når den kommer i drift i 2022, sier prosjektdirektør i Petro Arctic, Nina Kivijervi Jonassen.
Johan Castberg er et av seks store prosjekter som Statoil jobber med for tiden.
feltet ligger nordvest i Barentshavet midt mellom fastlandet og Bjørnøya, utenfor kysten av Hammerfest. Første funnet ble gjort i april 2011, 1250 meter under havbunnen og på ca. 360 meters vanndyp. Feltet består av flere funn som strekker ca. totalt 7 km og inneholder mellom 450 – 650 millioner fat olje. Feltet har en forventet oppstart i 2022, og vil være i drift i 30 år.
– Dagen i dag viser at aktiviteten øker i nord og skaper ringvirkninger i hele Nord- Norge, sier en optimistisk styreleder av Petro Arctic Yngve Vassmyr.
Tradisjonsrike Marcussens Metallstøperi i Harstad blir 70 år i 2017 og har skiftet navn til MANODA. – Det har vi gjort for å forberede oss for fremtiden, sier daglig leder Hilde Svenning. – MANODA har hatt et meget godt år i 2016 og kan presentere en omsetningsvekst på hele 40 prosent fra forrige år. Det […]
Innlegget Harstad bedriften Marcussens Metallstøperi skifter navn og ser lyst på fremtiden dukket først opp på Petro.no.
Selskapet meldte i går at de lykkes med å hente inn 24 millioner kroner fra investorene Investinor og Proventure. Scale Protection analyserer og forebygger avsetninger i olje og gassbrønner (scale). Til Harstad Tidende sier Administrerende Direktør Ole Magnar Drønen at dette er et enormt marked for operatørselskaper som bruker milliarder av kroner årlig på kostnader […]
Innlegget Oljeserviceselskapet Scale Protection med vellykket kapitalinnhenting dukket først opp på Petro.no.
Ett felles hav – tre blå næringer, Annonsørinnhold. Kysten, havområdene og sokkelen utenfor Nord-Norge blir viktige motorer for vekst og velstand i Norge i årene som kommer. Årets Nordområdekonferanse har «Ett felles hav – 3 blå næringer» som hovedtema og vil belyse utsikter, synergier og forretningsmuligheter for leverandørindustrien som følger av spesielt veksten i petroleums- […]
Innlegget Hvordan ser fremtiden ut i et perspektiv der oljenæringen, fiskeri og havbruk lever i sameksistens? dukket først opp på Petro.no.
Ett felles hav – tre blå næringer, Annonsørinnhold Kysten, havområdene og sokkelen utenfor Nord-Norge blir viktige motorer for vekst og velstand i Norge i årene som kommer. Årets Nordområdekonferanse har «Ett felles hav – 3 blå næringer» som hovedtema og vil belyse utsikter, synergier og forretningsmuligheter for leverandørindustrien som følger av spesielt veksten i petroleums- […]
Innlegget Mulighetene er store innen olje- gass og havbruk i nord dukket først opp på Petro.no.
Ett felles hav – tre blå næringer, Annonsørinnhold Kysten, havområdene og sokkelen utenfor Nord-Norge blir viktige motorer for vekst og velstand i Norge i årene som kommer. Årets Nordområdekonferanse har «Ett felles hav – 3 blå næringer» som hovedtema og vil belyse utsikter, synergier og forretningsmuligheter for leverandørindustrien som følger av spesielt veksten i petroleums- […]
Innlegget Mulighetene er store innen olje- gass og havbruk i nord dukket først opp på Petro.no.
– Våre medlemsbedrifter i nord er godt rustet for framtidig oppdrag og kommer til å ta en stor del av kaka i årene som kommer, lover en optimistisk direktør i Petro Arctic Kjell Giæver. På tross av lav oljepris, prosjekter som er blitt utsatt og en tøff konkurranse i et krevende globalt marked, så leverer […]
Innlegget Leverandørindustrien står fremfor mange store oppgaver innen olje- og gassnæringen nord dukket først opp på Petro.no.
Den kanadiske organisasjonen Lundin Foundation og Kunnskapsparken Nord (KUPA) i samarbeid med Kunnskapsparken Bodø og Norinnova Technology Transfer lanserer nå et unikt utviklingsprogram – Arctic Accelerator – som er spesielt rettet mot unge gründere med forretningsideer innenfor fornybar energi, energieffektivisering og bærekraftig utnytting av naturressurser. Kilde: Kunnskapsparken Nord Arctic Accelerator vil bli gjennomført som en prøveordning […]
Innlegget Kunnskapsparken Nord samarbeider om utviklingsprogram rettet mot gründere dukket først opp på Petro.no.
En mann, en ide, en tegning. En god porsjon stahet og fremoverlente ledere var det som skulle til; funnet av Norne er
Innlegget Statoil 40 år i nord dukket først opp på Petro.no.