Mot slutten av fjoråret lyste oljeselskapet Lundin Norway ut to lærlingstillinger på Edvard Grieg-plattformen i Nordsjøen – én i automatikerfaget og én innen kjemiprosess. Søknadsfristen var 25. januar i år.
Kandidater som var aktuelle for intervju, ble plukket ut. Men så ble prosessen stoppet og stillingene trukket tilbake.
Ifølge fagforbundet Safe ble ansettelsene stanset fordi Lundin ville innføre et nytt og lavere lønnstrinn for lærlinger. Dette nektet forbundet å godta.
– Trist
I mars sendte Safe-leder Morten Eriksen en e-post til medlemmene der han beklaget selskapets avgjørelse. I brevet står det blant annet:
“Lundin har nettopp besluttet å kansellere inntak av årets lærlinger. Prosessen var kommet så langt at kandidatene som skulle kalles inn til intervju var identifisert.
Offshorearbeider tapte mot Lundin i retten
HR kansellerer inntaket pga at Safe i Lundin ikke vil godta å legge til et nytt lønnstrinn «B0» i matrisen vår, altså et nytt trinn på bunn av matrisen. Vi kan ikke gå med på å føre lønnsforhandlinger utenom det etablerte avtaleverket og avviste derfor kravet. Kjenner at jeg blir trist når jeg nå sender ut info til dere alle om dette!”
Morten Eriksen bekrefter overfor Sysla at han sendte e-posten til Safe-medlemmene.
– Jeg mener Lundin her ikke forholder seg til avtaler som er inngått. Mange ansatte er skuffet over selskapets framgangsmåte, sier Eriksen.
Hør podkast om rekruttering til oljebransjen:
Samfunnsansvar
Han synes det er svært synd at lærlingopptaket droppes.
– Det er viktig at Lundin som en stor aktør tar sitt ansvar. Lærlinger er et pluss for hele organisasjonen, og folkene som jobber på Edvard Grieg, er veldig positive til å få inn lærlinger, sier Eriksen.
Lundin deler hemmeligheter om Edvard Grieg-feltet
Lundin er forelagt flere konkrete spørsmål om denne saken – blant annet om hvorfor de vil innføre et nytt lønnstrinn. Disse spørsmålene er ikke besvart direkte, men kommunikasjonsdirektør Frøydis Eldevik svarer følgende i en e-post:
– Å ta inn lærlinger er et samfunnsansvar vi ønsker å ta. Dette er unge under utdannelse, og vi bidrar med relevante oppgaver slik at de kan få den erfaringen de har behov for under utdannelsen. Vi ønsker å legge oss på et lønnsnivå for disse lærlingene som er solidarisk med fast ansatte i egen organisasjon, og som allerede har fullført sin utdannelse, og med lærlinger i vår egen industri og i andre industrier. Vi har ikke kommet til enighet med bedriftsklubben i Safe om avlønning for lærlinger, skriver Eldevik.
Betydelig lønnstap
Morten Eriksen er ikke enig i at selskapet opptrer solidarisk.
– Det solidariske ville vært å forholde seg til avtalene. De ønsker å innføre et nytt lønnstrinn som svekker lønnsutviklingen for våre ansatte.
– Oljeselskapene har utnyttet desperate arbeidere under krisen
Ifølge Eriksen har Safe beregnet at en nyansatt vil tape 100.000 kroner i løpet av sine åtte første år dersom Lundins ønsker innfris.
Fagforbundet reagerer spesielt på at selskapet tok opp temaet utenfor lønnsforhandlingene.
– Vi mener dette er noe som må tas opp i ordinære forhandlinger og ikke utenom normal prosedyre som her, sier Eriksen.
I august skal Safe i lokale lønnsforhandlinger med Lundin. Eriksen regner med at lærlingsaken blir et tema der.
Viktig med lærlinger
Bransjeforeningen Norsk olje og gass ønsker ikke å kommentere saker som omhandler enkeltselskaper.
– Men på generell basis kan vi si at det er viktig for olje- og gassindustrien å sørge for en jevn rekruttering av lærlinger. Slik kan vi sikre at kompetanse utvikles og overføres til nye generasjoner som skal være med på å ta næringen inn i framtiden, sier Jan Hodneland, direktør for arbeidsliv i Norsk olje og gass, via foreningens kommunikasjonsavdeling.
Tidlig i april møtte en offshorearbeider Lundin Norway i Asker og Bærum tingrett. Mannen hadde saksøkt selskapet med krav om fast jobb etter å ha gått i turnus som innleid instrumenttekniker på Edvard Grieg-plattformen i nesten fire år – fra 7. januar 2015 til 26. desember i fjor.
Arbeidsmiljøloven gir rett til fast ansettelse dersom en person har vært leid inn til en bedrift i fire år.
Vil bli anket
Nå er dommen klar, og den 37 år gamle arbeideren fikk ikke medhold. Dermed får han ikke fast jobb i Lundin. Dommerne presiserer at avgjørelsen er tatt under tvil.
– Vårt medlem og tillitsvalgte i Lundin er naturligvis skuffet. Dommen vil bil anket, skriver advokat Karianne Rettedal i en e-post til Sysla.
Offshorearbeider har saksøkt Lundin med krav om fast jobb
Rettedal er advokat i fagforeningen Industri Energi og representerer mannen.
– Fast ansettelse er hovedregelen i norsk arbeidsliv, og departementet har klart uttrykt at det ikke er ønskelig med en utvikling som legger opp til at virksomheter begrenser fast ansatte til en kjernestab, og at innleide og midlertidig ansatte dekker faste arbeidsoppgaver i tillegg. Dommen er ikke i tråd med dette og undergraver innleides stillingsvern, mener advokaten.
Lundin ønsker ikke å kommentere rettens avgjørelse.
– Dommen taler for seg. Utover det har vi ikke behov for å kommentere saken, skriver kommunikasjonsdirektør Frøydis Eldevik i en tekstmelding.
Karianne Rettedal. Foto: Jon Ingemundsen
Spesialavtale
Retten har spesielt lagt vekt på at det var inngått en spesialavtale som ga rom for ekstra innleie på Edvard Grieg fra 12. desember 2017 og ett år framover mellom Lundin og fagforeningen Safe. Denne avtalen gjorde ifølge dommen at det var innenfor regelverket å leie inn instrumentteknikeren.
– Etter min vurdering legger retten mye mer i avtalen enn partene selv har gjort, og strekker den lenger enn intensjonen. Innleiere vil, om dommen står, kunne inngå tidsubegrensede avtaler om innleie som strekker seg langt ut over avtalens faktiske gyldighet så lenge innleie er gjort innenfor avtaleperioden. Det er ikke i tråd med arbeidsmiljøloven, mener Rettedal.
– Oljeselskapene har utnyttet desperate arbeidere under krisen
Ifølge dommen bekreftet representanter for Lundin i retten at selskapet “forholdt seg til fireårsregelen”. Dommerne presiserer at dette ikke er en akseptabel praksis.
“En omgåelse av regelen ved ikke å forlenge med en som nærmer seg fire års midlertidig ansettelse, og erstatte vedkommende med en annen som utfører helt tilsvarende arbeid, er imidlertid etter rettens oppfatning ikke i tråd med arbeidsmiljølovens intensjon og er etter rettens oppfatning heller ikke holdbar,” står det i dommen.
Må ikke betale erstatning
I et intervju i forkant av rettssaken avviste Lundin at selskapet spekulerer i fireårsregelen.
– Vi omgår ikke fireårsregelen, sa juridisk direktør Ian Anders Tobiassen da.
Lundin deler hemmeligheter om Edvard Grieg-feltet
– Er det vanlig praksis i Lundin at innleide må ut når de nærmer seg fire år i selskapet?
– Det vil jeg ikke svare på, sa Tobiassen og viste til at selskapet ville prosedere sin sak i rettssalen.
Ifølge hovedregelen har Lundin krav på erstatning for sine saksomkostninger etter seieren i tingretten. Offshorearbeideren er imidlertid ikke dømt til å betale disse, noe det ifølge dommen er flere grunner til.
“Det vises her særlig til at saken har budt på tvil og til at Lundin ved avslutningen av innleieforholdet begrunnet dette med en praktisering av “fireårsregelen” som retten har funnet uholdbar,” skriver dommerne.
Tirsdag og onsdag møter en offshorearbeider Lundin Norway i Asker og Bærum tingrett. Han har saksøkt oljeselskapet og krever fast jobb etter å ha gått i turnus som innleid instrumenttekniker på Edvard Grieg-plattformen i nesten fire år.
– Han har vært en del av den daglige driften og jobbet skulder ved skulder med fast ansatte. Lundin spekulerer i fireårsregelen, sier Karianne Rettedal til Sysla. Hun er advokat i fagforbundet Industri Energi og representer offshorearbeideren.
Arbeidsmiljøloven gir rett til fast ansettelse dersom en person har vært leid inn til en bedrift i fire år.
Lundin avviser kravet.
– Dette er en privatperson som er leid inn gjennom et bemanningsselskap. Vi mener å ha leid inn i tråd med de reglene som gjelder. Vi ønsker imidlertid ikke å prosedere saken i media, men vil komme med alle våre synspunkter i retten, sier juridisk direktør Ian Anders Tobiassen i Lundin Norway.
13 dager
Offshorearbeideren, som er i slutten av 30-årene, hadde sin første arbeidsdag på Edvard Grieg-plattformen 7. januar 2015.
Da var plattformen fortsatt på Stord, der den ble bygget.
Fakta
Forlenge
Lukke
Lundin Norway
Olje- og gasselskap som er datterselskap av svenske Lundin Petroleum.
Hovedkontor: Lysaker
Ansatte: 370
Toppsjef: Kristin Færøvik
I november samme år startet produksjonen på feltet 180 kilometer vest for Stavanger. Instrumentteknikeren gikk i fast turnus på plattformen fram til han dro hjem fra sitt siste skift 2. juledag i fjor – 13 dager før han ville ha jobbet der i fire år.
På den siste turen var det også leid inn en ny tekniker fra et annet bemanningsselskap. Ifølge Rettedal er denne personen foreløpig engasjert ut 2019 i samme stilling og rotasjon.
– Min klient lærte opp sin etterfølger, som deretter gikk inn i hans turnus. Dette er ikke i tråd med regelverket. Det er ikke meningen at man skal leie inn en person i fire år, for deretter å hente inn en ny når perioden er over.
– At han måtte ut like før det hadde gått fire år, viser at Lundin spekulerer i fireårsregelen. Selskapet driver en systematisk omgåelse av regelverket, mener Rettedal, som hevder fagforeningen har fått flere henvendelser om lignende tilfeller.
Lundin avviser påstanden.
– Vi omgår ikke fireårsregelen, sier Ian Anders Tobiassen.
– Er det vanlig praksis i Lundin at innleide må ut når de nærmer seg fire år i selskapet?
– Det vil jeg ikke svare på, sier Tobiassen.
Karianne Rettedal. Foto: Jon Ingemundsen
Ekstraordinært behov?
Et sentralt punkt i retten blir hvorvidt saksøker har utført vanlig eller ekstraordinært arbeid. Loven åpner for innleie for å ta unna midlertidige arbeidstopper. Advokat Rettedal mener imidlertid at mannen har fylt et løpende og permanent behov.
Lundin hevder på sin side at han har utført både vanlig og ekstraordinært arbeid, viser sluttinnlegget som er sendt retten. Sluttinnleggene sendes inn på forhånd og inneholder blant annet informasjon om partenes påstander og aktuelle lovbestemmelser.
Selskapet viser i sitt innlegg til at det har vært særskilt mye arbeid som følge av at Edvard Grieg-feltet har vært i en oppstartsfase.
Lundin deler hemmeligheter om Edvard Grieg-feltet
«Avgjørende er at det er en sterk økning i arbeidsmengden i innkjøringsfasen, som er ekstraordinær sammenlignet med normal drift på plattformen,» skriver Lundin-advokat Kjersti Lyster Ryen i sitt innlegg og viser til at det derfor er tydelig at mannen ikke var leid inn for å dekke et permanent arbeidsbehov.
Ryen skriver også at det ikke har betydning at mannen i tillegg har deltatt i den ordinære driften.
– Jeg er helt uenig. Loven er klar på at faste oppgaver skal løses av fast ansatte, svarer Karianne Rettedal.
Lang innkjøringsperiode
Hun undrer seg også over at Lundin argumenterer med at Edvard Grieg har vært i en innkjøringsfase.
– Dette var kanskje riktig tidligere. Nå har plattformen vært i drift i over tre år, og det har vært behov for høyere bemanning hele perioden, sier Rettedal.
Ian Anders Tobiassen ønsker ikke å kommentere hva selskapet anser som en rimelig innkjøringsperiode.
Lundin har tidligere selv framhevet at oppstarten på Edvard Grieg har gått svært bra.
«Siden oppstart i 2015 har teamet som jobber om bord sørget for at plattformen har produsert med svært høy regularitet helt fra første dag,» skrev selskapet på egen hjemmeside i februar i fjor.
Tror på dobbelt så mye produksjon på Edvard Grieg
I sitt sluttinnlegg viser Lundins advokat til at arbeidsbehovet ble kartlagt i en studie utført av Safetec før feltet kom i drift.
Dagens faste bemanning tar utgangspunkt i denne rapporten.
– Dette har ikke på noe tidspunkt vist seg å stemme. Lundin har hele tiden benyttet mye innleid arbeidskraft, og det blir ikke lovlig fordi de trodde de skulle klare seg med færre, sier Rettedal.
Et annet vesentlig punkt i saken er at fagforbundet Safe i desember 2017 inngikk en avtale med Lundin som åpnet for utvidet innleie i ett år. Karianne Rettedal mener hennes klient ikke omfattes av denne fordi han allerede var satt opp i turnusplanen da avtalen ble inngått. Lundin hevder på sin side at alle innleieforhold, også de som allerede eksisterte, var omfattet av spesialavtalen.
Etterlyser flere faste
Morten Eriksen er hovedtillitsvalgt for Safe i Lundin. Han er selv instrumenttekniker på Edvard Grieg og har vært arbeidsleder for mannen som nå går til søksmål.
– Jeg forventer at han kommer til å vinne. Slik jeg kjenner arbeidsmiljøloven, har han en god sak, sier Eriksen.
– Det er ikke riktig å hive ham ut, for så å leie inn en ny i hans sted. Jeg oppfatter at det har skjedd her, legger han til.
Ifølge Eriksen er det til enhver tid tre instrumentteknikere på jobb på Edvard Grieg-plattformen – to faste og én innleid.
– Vi mener det er permanent behov for tre instrumentteknikere. Arbeidsmengden tilsier det. Fagforeningene har lenge kjempet for å få inn en ekstra person for å kunne ta unna alt arbeidet, sier han.
Safe-lederen er ikke imponert over Lundins argument om at feltet har vært i en innkjøringsfase.
– Det er litt tynt. Feltet har vært i produksjon siden november 2015, og man har vel knapt sett bedre regularitet for en ny plattform i Nordsjøen, sier Eriksen.
Investeringen i feltet som skal hete Solveig og er tilknyttet Edvard Grieg-plattformen, er beregnet til 6,5 milliarder kroner, ifølge en pressemelding fra Olje- og energidepartementet. Det er snakk om en undervannsutbygging tilknyttet plattformen.
Feltet består av tre produksjonsenheter og to vanninjektorer. Utvinnbare reserver er anslått til rundt 57 millioner fat oljeekvivalenter. Planlagt produksjonsstart er i 2021. Operatøren forventer et norsk innhold på over 60 prosent, noe som betyr 4.000-5.000 årsverk i utbyggingsfasen.
– Denne utbyggingen er viktig for å opprettholde produksjonen og øke verdiskapingen i området rundt Grieg-feltet. Solveig-feltet vil bidra med store verdier til fellesskapet gjennom å utnytte allerede etablert infrastruktur, sier olje- og energiminister Kjell-Børge Freiberg (Frp).
Det er Lundin (65 prosent), OMV (20 prosent) og Wintershall (15 prosent) som har rettighetene i Solveig-feltet. Det er samme eierfordeling som på Grieg-feltet.
Tillatelsen gjelder brønnene 16/1-31 S og 16/1-31 A i lisens 338. Lundin er operatør, melder Ptil.
Brønnen ligger i midtre del av Nordsjøen, øst for Edvard Grieg-feltet.
Brønnene ligger på 111 meters dyp.
Det er riggen Leiv Eriksson som skal bore brønnene. Riggen er eid og drevet av Ocean Rig.
Lundin Norway anbefaler overfor rettighetshaverne i Edvard Grieg-feltet at plattformen skal bygges om slik at den kan få varme og kraft via strøm fra land.
Det skriver selskapet i en pressemelding fredag.
Feltet skal kobles til landstrøm som kommer via Johan Sverdrup-feltet for å dekke kraftbehovet, og skal nå også få dekket varmebehovet med strøm via el-kjel.
Det betyr at gassturbinene vil bli helt nedstengt i 2022, skriver E24.
– Lundin Norway og partnerskapet i Edvard Grieg-feltet har hele tiden hatt som intensjon å oppfylle Stortingets vedtak om å ta i bruk kraft fra land. Samtidig er det teknisk krevende og kostbart å bygge om en plattform i drift. Nå har vi kommet fram til at det er teknisk mulig og økonomisk forsvarlig å installere el-kjel, slik at begge gassturbinene på plattformen kan stenges ned når områdeløsningen er etablert, sier administrerende direktør i Lundin Norway, Kristin Færøvik i pressemeldingen.
El-kjel, eller elektrokjel, er ifølge Store Norske Leksikon en varmtvannsakkumulator som varmes opp med elektrisk motstandsovn eller elektrodekjel. Elektrokjeler er karakterisert ved lave investeringskostnader (per installert varmeeffekt) og høye driftskostnader, og er egnet for anvendelser med kort brukstid.
En rapport fra Rystad Energy, som ble publisert i fjor høst, viste at fra 2009 til 2013 tildelte oljeselskaper i Norge 11 plattformkontrakter, skriver Aftenbladet. Fire gikk til norske verft og syv til verft i Sør-Korea og Singapore.
Begrunnelsen for tildeling til asiatiske verft var at kontraktprisen var 25 prosent lavere. Konklusjonen i rapporten fra Rystad er at sluttregningen fra asiatiske verft i gjennomsnitt ble 75 prosent høyere enn fra norske verft.
22 prosent av dette er kostnadsoverskridelser, 42 prosent verditap knyttet til forsinkelser og lengre gjennomføringstid, og 11 prosent verditap som følge av produksjonavbrudd på grunn av kvalitetsproblemer på plattformdekket.
70 milliarder
De totale merkostnadene for operatør og samfunn som følge av kostnadsoverskridelser, forsinkelser og lengre gjennomføringstid for asiatiske prosjekter er estimert til 70 milliarder kroner, ifølge Rystad-rapporten.
Rystad fant også at gjennomføringstiden i Asia var i gjennomsnitt 40 prosent lenger enn i Norge.
Etter oppstart har i tillegg flere plattformer hatt driftsavbrudd som følge av kvalitetsfeil relatert til plattformdekket. Fram til i dag har de asiatiskbygde plattformene hatt 13 prosent lavere oppetid.
Til sammenligning hadde Lundins Edvard Grieg-plattform, som ble bygget i Norge, en oppetid på 96 prosent i gjennomsnitt det første året den var i produksjon.
Martin Linge kommer verst ut
Det siste anslaget for Martin Linge-prosjektet er at det sprekker med 12,1 milliarder kroner, eller 42 prosent, ifølge en oversikt over prosjekter på norsk sokkel i statsbudsjettet. Prisen er nå oppgitt til 41,3 milliarder kroner. Dette er etter at valutaeffekt er tatt med.
Prisen i 2011-kroner da prosjektet ble vedtatt av Stortinget i mars 2012, var på 25,6 milliarder kroner.
På denne oversikten er Martin Linge det prosjektet på norsk sokkel som er under bygging som kommer verst ut.
Les hele saken hos Stavanger aftenblad.
Lundin har søkt om tillatelse hos Miljødirektoratet om å få bore avgrensningsbrønn 16/1-28, melder direktoratet på sine nettsider.
Brønnen ligger i nabolisensen til Edvard Grieg-feltet i Nordsjøen, 161 km unna kystlinjen. Det skal bores med en halvt nedsenkbar borerigg. Det er ikke bestemt hvilken rigg som skal brukes,
Operasjonen har en forventet oppstart 19. mars 2018.
Les også: Fant mer olje ved Edvard Grieg
Dagens nyhetsbrev
De to selskapene skal samarbeide om planlegging og utbygging av undervannsfelt og undervannsinstallasjoner på norsk sokkel, skriver E24.
Første prosjekt er Luno II-funnet som skal kobles tilbake til Edvard Grieg-plattformen til Lundin. Deretter kan Rolvsnes-funnet bli neste ut.
Vil være slanke
På sikt vil Edvard Grieg-plattformen bli et feltsenter som vil få flere satellittfunn koblet til seg, og disse skal utvikles gjennom samarbeidet med Technip FMC, opplyser Lundin Norway til E24.
– For meg er dette en videreføring av slik vi jobbet med Edvard Grieg-plattformen med Kværner. Selv om vi er et større selskap nå enn den gangen, er vi fortsatt ikke et stort selskap. Vi ønsker ikke å bygge opp en stor organisasjon til å utvikle slike prosjekter. Vi skal være slanke og vil heller bruke kunnskapen og teknologien dere sitter på, sier Færøvik i Lundin Norway.
Selskapene legger opp til en ny kontraktsform hvor TechnipFMC skal gjennomføre både tidligfasearbeidet og selve utbyggingsprosjektet i subsea tie-in-prosjekter, og jobbe basert på sine egne spesifikasjoner, skriver Petro.
Skal vise tillit
Lundin skal gi leverandøren tilgang til sin organisasjon for å avdekke eventuelle tekniske utfordringer på et så tidlig tidspunkt som mulig.
– Et av våre viktigste bidrag er å vise leverandørene tillit. Vi må stole på at de kan levere god kvalitet uten at vi må bygge opp en organisasjon som skal henge over skulderen til TechnipFMC. Det er helt sikkert mer interessant for leverandørene å gjøre det de kan, enn å bli kontrollert på om de kan det de gjør, sier Færøvik.
De to selskapene FMC Technologies og Technip fusjonerte i fjor, og dannet TechnipFMC.
Få også med deg
Statoil øker det justerte driftsresultatet til 2,3 milliarder dollar, opp fra 0,6 milliarder dollar i samme periode i fjor.
For Siem Offshore sank inntektene og driftsresultatet i tredje kvartal kraftig, mens tapet etter skatt økte.
Aker BP har gitt subseakontrakt verdt 300 millioner kroner til Deep Ocean.
Oljeselskapet Lundin Norway slår seg sammen med den nyfusjonerte oljeservicegiganten TechnipFMC for å få bygget ut flere funn i Nordsjøen, skriver E24.
Milliardæren Bjarne Skeie er varslet om personlige søksmål på over 300 millioner kroner fra DNB. Årsaken er leterefusjon på nærmere 300 millioner kroner som er utbetalt til hans oljeselskap, E & P Holding, skriver DN.
Golar LNG Partners skal styrke egenkapitalen med opptil 139 millioner dollar, det tilsvarer 1,1 milliarder kroner. Pengene skal kunne brukes til å tilbakebetale gjeld, til arbeidskapital og til nye kjøp, skriver Finansavisen.
Seismikkselskapet TGS leverte et sterkt kvartalsresultat og hadde inntektsvekst på 25 prosent. Men TGS tror også 2018 blir et tøft seismikkår ettersom oljeselskapenes budsjetter frendeles er trange, skriver E24.
Petroleum Geo-Services fikk et driftsresultat (ebitda) på 109 millioner dollar i tredje kvartal 2017, mot 113 millioner dollar i samme periode året før. Seismikkselskapet skriver ned verdier for 83 millioner dollar, skriver DN.
Kommer med oppløftende tall
Analytiker Torbjørn Kjus tror det vil gå 15 år før oljeetterspørselen når toppen.
– Så langt i år er veksten i etterspørselen 250.000 fat per dag i Europa, sier DNB Markets’ oljeanalytiker.
DNB Markets beregner også at oljeprisen skal ytterligere opp fra dagens nivå, og at man allerede neste år vil se priser på 60 dollar per fat.
Sammen med DNV GL har Lundin tatt første skritt for å forutsi uplanlagte driftsavbrudd.
For å redusere nedetiden på produksjonsplattformen Edvarg Grieg testes digitalisering ut.
Informasjon fra 2000 sensorer
På det meste overvåkes energiforbruket til det moderne anlegget for prosessering av hydrokarboner av mer enn 2000 sensorer.
Produksjonsplattformen på Utsirahøyden i Nordsjøen har vært i drift i nesten to år. Lundin er operatør på feltet.
Fakta
Forlenge
Lukke
Edvard Grieg
Oljefelt på Utsirahøgda i den sentrale delen av Nordsjøen, 35 kilometer sør for Grane og Balder. Havdypet i området er omtrent 110 meter.
Produksjonsplattformen driftes av operatør Lundin Norway (65 %), OMV Norge (20 %) og Wintershall Norge (15 %).
Produksjonsstart november 2015.
Feltet er bygget ut med en bunnfast innretning med stålunderstell og fullt prosessanlegg. Det er også en separat oppjekkbar rigg for boring og komplettering av brønner.
Edvard Grieg-plattformen leverer kraft til og prosesserer oljen fra Ivar Aasen-feltet. Den er også tilrettelagt for mulig tilknytning av framtidige nærliggende funn.
Nå sjekkes det om dataene som genereres av sensorene kan brukes til å forutsi svikt i kritisk utstyr, slik at det kan settes i verk tiltak for å forebygge produksjonsforstyrrelser.
Ny app
Lundin og DNV GL – Olje & Gass ga fire studenter i oppdrag å utvikle en applikasjon for dataanalyse. I samarbeid med erfarne eksperter fra de to selskapene har studentene kommet lengre enn forventet.
Prosjektets mål er å vise at man ved hjelp av dataanalyseteknikker kan oppdage hendelser som kan forårsake uplanlagte driftsavbrudd, for å gjøre noe med dette i forkant.
Feltets produksjon (Kilde: Oljedirektoratet):
– På svært kort tid har prosjektteamet kommet langt i arbeidet med å vise i hvor stor grad dataanalyseteknikker kan bidra til å forbedre driften vår», sier driftsdirektør Kari Nielsen i Lundin Norway i en melding.
– Dette er svært oppmuntrende, og motiverer oss til å fortsette arbeidet.
Appen advarer mot feil
Studentene har lagd flere statistiske modeller, som de lærte opp ved hjelp av data generert av et utvalg av sensorene i systemet.
Det er bygd en applikasjon for å analysere resultatene av hver statistisk modell og generere en advarselsmelding når sannsynligheten er høy for at det kan oppstå feil. Operatøren vil derved få tid til å iverksette forebyggende tiltak.
– Det har vært enormt inspirerende å samarbeide med et så motivert og kreativt team. Erfarne ingeniører som har vært lenge i gamet har stor nytte av at det kommer til nye folk som tenker nye, utradisjonelle, digitale tanker, sier prosjektleder Francisco Martin-Recuerda i DNV GL – Olje & Gass.