I flau vind, åtte grader og strålende påskesol ankom Northern Drillings nyeste borerigg kystbasen CCB på Ågotnes.
Nyvinningen er 118 meter lang, 78 meter bred og har en splitter nye batteriløsning fra Siemens om bord. Det er Northern Drilling som eier riggen, mens selskapet Seadrill skal drifte den.
Les også: Bli med på innsiden av Odfjells nye superrigg
«West Mira» blir dermed verdens første hybride borerigg. Prislappen på vidunder-riggen er på 365 millioner dollar, ifølge tall fra Northern Drilling.
Med dagens dollarkurs tilsvarer dette rundt tre milliarder kroner.
Det var opprinnelig Seadrill som hadde bestilt riggen, men selskapet kansellerte bestillingen som følge av for sein levering. Riggen skulle vært levert i 2014, men ble ikke ferdig før ut i 2015.
RIGG I PÅSKESOL: «West Mira ligger i dag i vannet utenfor CCB på Ågotnes. Foto: Arne Aarvik
På det tidspunktet var riggmarkedet knusktørt, og Northern Drilling kunne kjøpe nybygget på billigsalg.
I juni 2018 – fire år etter at riggen skulle stått ferdig – kom gigantkontrakten på 850 millioner fra Wintershall.
Batteriene lades av dieselmotorer
Den moderne batteriløsningen skal spare riggen 12 prosent av normalt drivstoff-forbruk, ifølge Siemens. I tillegg begrenses dieselmotorenes kjøretid med hele 42 prosent.
Utslippsreduksjonen riggen sparer inn som følge av den hybride driften tilsvarer utslippet fra mer enn 10.000 biler, skrev Siemens i en pressemelding i desember.
Batteriløsningen gir mulighet for å kjøre dieselmotorene på den mest energieffektive innstillingen. Når det er behov for ekstra kraft trår batteriene til og dekker inn «toppene». Når det produseres overskuddskraft kan denne energien lagres i batteriene.
Les mer om riggen i faktaboksen under:
Fakta
Forlenge
Lukke
West Mira
Eies av rigg-rederiet Seadrill.
Bygget i 2019 ved verftet Hyundai Heavy Industries.
Riggen er vinterisert og laget for å takle tøffe værforhold.
Design: Moss Maritim CS-60 MK-design.
Riggen har tre systemer for dynamisk posisjonering, og kan bore ned til 10.000 fot under vann.
8 «thrustere» holder riggen i ro
Riggen har lugarplass til 150 arbeidere.
Sysla har gjennom høsten i fjor publisert artikkelserien «Batterirevolusjonen», som handler om at stadig flere skip får installert batteripakker.
Hør vår podkast Det vi lever av, og denne episoden om temaet:
På kontrakt frem til 2022
West Mira har fått kontrakt på Nova-feltet til det tyske oljeselskapet Wintershall, for boring av seks-brønner. I tillegg er det opsjon på ytterligere ti brønner for den splitter nye boreriggen.
Planlagt oppstart av kontrakten er mars 2020, men Northern Drilling holdt mulighetene åpne for at arbeidet kunne starte allerede i tredje kvartal i år.
Les også: Wintershall skal bygge ut Nova-feltet for 9,9 milliarder
– Dagratene for opsjonsperioden vil være basert på markedspriser. Dette vil gi Northern Drilling fordelen av et strammere marked med en borerigg godt posisjonert på den norske kontinentalsokkelen, skrev Northern Drilling da kontrakten ble kjent.
Det er forventet at riggen vil arbeide for Wintershall frem til 1. kvartal 2022.
Riggen ble påbegynt ved Hyundai-verftet i Sør Korea allerede i 2015 og ble overlevert til Seadrill 5. desember i fjor. Selskapet skal drifte riggen på vegne av Northern Drilling.
Skal levere olje fra 2021
Potensielt skal «West Mira» bore 16 brønner på Nova-feltet. Brønnene er estimert til å ligge på 370 meters dyp.
Les også: – Wintershall kommer ikke til å investere i fornybar energi
«West Mira» var ifølge daglig leder i Wintershall Norge, Hugo Dijkgraaf, avgjørende for å realisere planene om olje fra Nova i 2021.
Les mer om Wintershall og Nova-feltet i faktaboksen under:
Fakta
Forlenge
Lukke
Wintershall
Tysk oljeselskap med hovedkontor i Kassel
Eid av kjemigiganten BASF
Etablert på norsk sokkel i 2006
500 ansatte i Norge
Operatør for feltene Brage, Vega og Maria, som er i produksjon
Også operatør for Nova-prosjektet
Nova-feltet
Olje- og gassfelt helt nord i Nordsjøen
Inneholder 80 millioner fat oljeekvivalenter
Skal produsere via Gjøa-plattformen
Wintershall er operatør
Capricorn, Spirit Energy, Edison og Dea er partnere
– Med anskaffelsen av denne moderne riggen har vi nå fått på plass den siste biten som gjør det mulig å bygge feltet, og levere den første olje fra Nova i 2021, uttalte Dijkgraaf.
Les også: Skal investere 20 milliarder på norsk sokkel de neste fire årene
Nova-feltet bygges ut ved å koble to havbunnsrammer til Gjøa-plattformen hvor oljen skal prosesseres og eksporteres. Gjøa-plattformen skal sørge for løftegass og vanninjeksjon.
Nye undervannsbilder av flytedokken har gitt CCB-sjefen Kurt Andreassen nye teorier om hva som kan ha skjedd den skjebnesvangre mandagen i november i fjor.
Les også: Dokken er dobbelt så stor og tung som fregatten: Vet ikke om vi får den opp
Den over hundre år gamle flytedokken hadde nettopp vært gjennom en omfattende oppgradering, da den mandag 26. november gikk til bunns.
Ville undersøke de faste tankene
Nå mener prosjektgruppen som jobber med hevingen at har funnet en mulig årsak til havariet.
– Vi antar at det har noe med de faste tankene å gjøre, men vi kan ikke si noe helt sikkert før den kommer opp, forteller Kurt Andreassen til Sysla.
Les mer: Dokken overlevde to verdenskriger. Mandag sank den i Hjeltefjorden.
De første bildene fra det ubemannede undervannsfartøyet, såkalt ROV, var uklare på grunn av dårlig sikt. I løpet av de siste månedene har vannet blitt klarere og detaljene fra dokken kommer tydeligere frem.
– ROV-bilder vi nylig fikk viste at en av de faste tankene hadde implodert, men om det er årsaken til havariet eller om det skjedde på vei ned får vi aldri vite, sier han.
CCB basen på Ågotnes, hvor en flytedokk sank. En person gikk i sjøen, men ingen ble skadet. Skipet Norwegian Gannet var på vei inn i dokken da den sank. Foto: Geir Martin Strande / Bergens Tidende
Den flunkende nye slaktebåten «Norwegian Gannet» var det første skipet som tok i bruk dokken, og klarte på nesten mirkakuløst vis å komme seg ut av dokken før den sank. En person gikk i sjøen, men ingen ble skadet i hendelsen.
Har hevet to kraner fra dokken
Ifølge CCB-sjefen har dokken ligget stabilt i sjøen siden den sank. Foreløpig har de klart å heve to av kranene som var fastmontert på dokken. Andreassen sier det er en krevende og kompleks operasjon.
Til sammenligning er flytedokken dobbelt så stor og tung som den etterhvert svært kjente fregatten KNM «Helge Ingstad», som havarert i Hjeltefjorden i november i fjor.
– Bare det å heve kranene, som veier rundt 110 tonn hver, har vært en omfattende øvelse. Vi har måttet ta i bruk mye av vår egen kompetanse‚ og opprettet en egen organisasjon for å håndtere situasjonen, sier Andreassen.
Les også: Flytedokken skal ikke repareres
Håpet om å heve hele dokken i en del er borte. Nå er fokuset på å hindre forurensing av nærmiljøet, og hvordan de kan få opp dokken i deler.
Dokken ligger nå i en skråning som strekker seg fra 30 til 60 meters dyp.
– Vi har hatt et mangfold av leverandører som har kommet med forslag til hvordan det kan løses, sier Andreassen.
Kommer ikke til å kjøpe ny dokk
Drømmen om å starte med vedlikehold av skip i flytedokken brast da den historiske dokken sank. CCB hadde brukt mye tid og penger på oppgradering av dokken, men fikk aldri nytte av resultatet.
Se video av dokken når den lå på Laksevåg i Bergen:
– Vi hadde tro på at dette skulle bli et nytt og spennende prosjekt for oss. Hvis tilstands-rapportene hadde stemt overens med virkeligheten hadde dette vært en god forretningsmulighet, sier CCB-sjefen.
Andreassen utelukker at selskapet er i markedet for en ny dokk.
– Nei, det er vi nok ikke, selv om det kommer tilbud fra øst og vest om dagen, sier han.
– Denne riggen riggen skal vi drive, bore brønner med og vedlikeholde de neste tyve årene, sier Paul Horne, landsjef KCA Deutag Norge.
For knappe to uker siden ankom Askeladden, Statoils nye superrigg til CCB sin base på Ågotnes utenfor Bergen. Nå er det siste innspurt før den nye Cat J-riggen skal ut på sokkelen og Askeladden skal lete etter olje.
Tirsdag inviterte Statoil og KCA Deutag til besøk om bord.
Lukrativ kontrakt
I 2013 sikret selskapet seg den lukrative milliardkontrakten som borekontraktør, og KCA Deutag varslet at de ville trenge 350-400 nye riggansatte.
– Det var som å vinne kongsdatteren og halve kongeriket, sier Horne.
– Dette har vært en veldig viktig kontrakt og en fantastisk mulighet. I motsetning til andre har vi kunnet oppbemanne med opp mot 300 nye medarbeidere.
Askeladden på Ågotnes. Foto: Susanne Rislå Andersen
De siste i Askeladden-crewet ble ansatt i januar i år.
– Da vi fikk oppdraget trodde vi det skulle bli vanskelig å få nok kompetente folk, men tidene snudde og vi har fått veldig dyktige ansatte.
Foreløpig har borekontraktøren nok folk.
– Men det er alltid folk som går av med blant annet pensjon, så noe nye posisjoner åpner det seg alltid. I tillegg trenger vi enn rekke andre til å støtte oss i oppdraget, så dette har også gitt ringvirkninger for leverandører i nærmiljøet, sier Horne.
På torsdag blir riggen fylt opp med mannskap som skal trene, teste og samkjøre seg før den forlater CCB-basen.
– Da skal det være et mannskap på femti om bord til enhver tid, forteller KCA Deutag-sjefen.
Klargjøres for jobb
CCB sikret seg jobben med å klargjøre de helt nye Cat J-riggene for et knapt år siden, og i sommer seilte riggene fra det sør-koreanske verftet Samsung Heavy Industries.
De skreddersydde oppjekkbare riggene er spesielt tilpasset en værutsatt norsk sokkel. De skal kunne operere på havdyp fra 70 til 150 meter og bore brønner ned mot 10.000 meters dyp.
Med det eventyrlige navnet Askeladden er håpet at riggen lever opp til navnet og gir oljeselskapet flaks. Askeladden skal sikre at Statoil får tatt ut alle lønnsomme reserver og undersøkt alle muligheter i satellittområdet på Gullfaks.
På det meste var det rundt 250 ansatte hos CCB på Ågotnes. Nå er de i underkant av hundre, og den siste nedbemanningsrunden ble avsluttet like før sommerferien.
Denne gangen gjaldt nedbemanningen noen få ansatte. I fjor ble antall ansatte ved basen nærmest halvert. Lave oljepriser og lavere aktivitet har truffet CCB hardt.
– Vi har vært gjennom det mest krevende året i historien for CCB, det er det ingen tvil om. Aktivitetsnivået har vært lavere enn vi regnet med, sier administrerende direktør Kurt Rune Andreassen i CCB.
Stopp for vedlikehold
På Mongstadbase, som CCB kjøpte i 2015, er aktiviteten stabil, men også der lavere enn ventet.
– Den konjunkturmessige nedgangen gjør at mange vedlikeholdsaktiviteter blir satt på hold. Mer enn vi trodde var mulig, og kanskje mer enn nødvendig. Når alt stopper opp, vil det bli et etterslep, men vi er usikker på når tingene vil begynne å normalisere seg, sier CCB-sjefen.
Fakta
Forlenge
Lukke
Coast Center Base (CCB)
Lokalisert på Ågotnes i Fjell kommune.
Baseselskapet eies 50/50 av Bernh. Larsen Holding AS og Norsea Group AS.
Gjennomfører vedlikehold av rigger og er et senter for subsea-virksomhet.
Han venter ikke at aktiviteten kommer tilbake til høydene fra årene før 2012, og han tror heller ikke det snur med det første.
– På ett eller annet tidspunkt vil det ta seg opp igjen, men det har tatt lenger tid enn vi regnet med. Når mange snakker om at nedturen er over, har jeg vanskelig for å se det. Jeg tror heller ikke det vil endre seg utover høsten, jeg tror det vil være stabilt lav aktivitet hele året, sier Andreassen.
Godt fjorårsresultat
CCB har likevel klart å sikre seg flere oppdrag, og hadde god flyt i begynnelsen av fjoråret.
Det ga en økt omsetning på litt over 200 millioner kroner, fra 560 millioner kroner i 2015 til 779 millioner kroner i fjor. Resultat før skatt løftet seg også, fra 30 millioner kroner til nærmere 43 millioner.
– Vi hadde høy aktivitet innen enheten Yard service i starten av året, men så gikk det gradvis ned og siste halvår ble veldig rolig, kommenterer Andreassen.
Også i år regner han med at det blir plussresultat på bunnlinjen, men han tror ikke CCB kommer i nærheten av fjorårsresultatene.
– 2017 har vært et dårlig år økonomisk så langt, men vi håper det blir bedre til høsten.
Superrigger på vei
Flere rigger er ventet inn til Ågotnes. CCB skal blant annet klargjøre Statoils nye Cat J-rigger. Den første har seilt fra verftet Samsung Heavy Industries i Sør-Korea, og ankommer trolig i september, mens den andre kommer en måned senere, ifølge Andreassen.
– Vi skal klargjøre dem for oppdrag, men omfang utover det er ikke avklart, sier CCB-sjefen.
For tiden ligger tre rigger på Ågotnes, Transocean Searcher og to COSL-rigger.
– Den første holder vi på å klargjøre slik at den kan forlate stedet, den skal skrapes etter det jeg forstår. De to andre vil ligge ut året.
Håper på mer arbeid
Begge COSL-riggene har fått nye kontrakter. COSL Pioneer skal plugge brønner på britisk side av Nordsjøen, mens COSL Innovator har fått kontrakt med Lundin Norway.
– Det smitter over på oss, vi skal gjøre dem klare. Jeg synes det er særdeles positivt at COSL får de flotte nye riggene der de skal være, sier Andreassen.
Han har tro på at det blir mer arbeid for basen fremover.
– Vi har tilbud ute på alt som er av mulige riggprosjekter, og er i sluttforhandlinger om en jobb vi håper å få. Det blir største jobb for oss i år i tilfelle.
I flau vind, åtte grader og strålende påskesol ankom Northern Drillings nyeste borerigg kystbasen CCB på Ågotnes.
Nyvinningen er 118 meter lang, 78 meter bred og har en splitter nye batteriløsning fra Siemens om bord. Det er Northern Drilling som eier riggen, mens selskapet Seadrill skal drifte den.
Les også: Bli med på innsiden av Odfjells nye superrigg
«West Mira» blir dermed verdens første hybride borerigg. Prislappen på vidunder-riggen er på 365 millioner dollar, ifølge tall fra Northern Drilling.
Med dagens dollarkurs tilsvarer dette rundt tre milliarder kroner.
Det var opprinnelig Seadrill som hadde bestilt riggen, men selskapet kansellerte bestillingen som følge av for sein levering. Riggen skulle vært levert i 2014, men ble ikke ferdig før ut i 2015.
RIGG I PÅSKESOL: «West Mira ligger i dag i vannet utenfor CCB på Ågotnes. Foto: Arne Aarvik
På det tidspunktet var riggmarkedet knusktørt, og Northern Drilling kunne kjøpe nybygget på billigsalg.
I juni 2018 – fire år etter at riggen skulle stått ferdig – kom gigantkontrakten på 850 millioner fra Wintershall.
Batteriene lades av dieselmotorer
Den moderne batteriløsningen skal spare riggen 12 prosent av normalt drivstoff-forbruk, ifølge Siemens. I tillegg begrenses dieselmotorenes kjøretid med hele 42 prosent.
Utslippsreduksjonen riggen sparer inn som følge av den hybride driften tilsvarer utslippet fra mer enn 10.000 biler, skrev Siemens i en pressemelding i desember.
Batteriløsningen gir mulighet for å kjøre dieselmotorene på den mest energieffektive innstillingen. Når det er behov for ekstra kraft trår batteriene til og dekker inn «toppene». Når det produseres overskuddskraft kan denne energien lagres i batteriene.
Les mer om riggen i faktaboksen under:
Fakta
Forlenge
Lukke
West Mira
Eies av rigg-rederiet Seadrill.
Bygget i 2019 ved verftet Hyundai Heavy Industries.
Riggen er vinterisert og laget for å takle tøffe værforhold.
Design: Moss Maritim CS-60 MK-design.
Riggen har tre systemer for dynamisk posisjonering, og kan bore ned til 10.000 fot under vann.
8 «thrustere» holder riggen i ro
Riggen har lugarplass til 150 arbeidere.
Sysla har gjennom høsten i fjor publisert artikkelserien «Batterirevolusjonen», som handler om at stadig flere skip får installert batteripakker.
Hør vår podkast Det vi lever av, og denne episoden om temaet:
På kontrakt frem til 2022
West Mira har fått kontrakt på Nova-feltet til det tyske oljeselskapet Wintershall, for boring av seks-brønner. I tillegg er det opsjon på ytterligere ti brønner for den splitter nye boreriggen.
Planlagt oppstart av kontrakten er mars 2020, men Northern Drilling holdt mulighetene åpne for at arbeidet kunne starte allerede i tredje kvartal i år.
Les også: Wintershall skal bygge ut Nova-feltet for 9,9 milliarder
– Dagratene for opsjonsperioden vil være basert på markedspriser. Dette vil gi Northern Drilling fordelen av et strammere marked med en borerigg godt posisjonert på den norske kontinentalsokkelen, skrev Northern Drilling da kontrakten ble kjent.
Det er forventet at riggen vil arbeide for Wintershall frem til 1. kvartal 2022.
Riggen ble påbegynt ved Hyundai-verftet i Sør Korea allerede i 2015 og ble overlevert til Seadrill 5. desember i fjor. Selskapet skal drifte riggen på vegne av Northern Drilling.
Skal levere olje fra 2021
Potensielt skal «West Mira» bore 16 brønner på Nova-feltet. Brønnene er estimert til å ligge på 370 meters dyp.
Les også: – Wintershall kommer ikke til å investere i fornybar energi
«West Mira» var ifølge daglig leder i Wintershall Norge, Hugo Dijkgraaf, avgjørende for å realisere planene om olje fra Nova i 2021.
Les mer om Wintershall og Nova-feltet i faktaboksen under:
Fakta
Forlenge
Lukke
Wintershall
Tysk oljeselskap med hovedkontor i Kassel
Eid av kjemigiganten BASF
Etablert på norsk sokkel i 2006
500 ansatte i Norge
Operatør for feltene Brage, Vega og Maria, som er i produksjon
Også operatør for Nova-prosjektet
Nova-feltet
Olje- og gassfelt helt nord i Nordsjøen
Inneholder 80 millioner fat oljeekvivalenter
Skal produsere via Gjøa-plattformen
Wintershall er operatør
Capricorn, Spirit Energy, Edison og Dea er partnere
– Med anskaffelsen av denne moderne riggen har vi nå fått på plass den siste biten som gjør det mulig å bygge feltet, og levere den første olje fra Nova i 2021, uttalte Dijkgraaf.
Les også: Skal investere 20 milliarder på norsk sokkel de neste fire årene
Nova-feltet bygges ut ved å koble to havbunnsrammer til Gjøa-plattformen hvor oljen skal prosesseres og eksporteres. Gjøa-plattformen skal sørge for løftegass og vanninjeksjon.
CCB er tildelt kontrakt for mottak og klargjøring av de to nye kategori J-riggene for Statoil, Askeladdene og Askepott, melder selskapet i en pressemelding. Riggene bygges på verftet Samsung Heavy Industries i Sør-Korea, og ventes inn til CCB i andre kvartal 2017.
Innlegget CCB tildeles kontrakt med Statoil`s nye Cat-J rigger dukket først opp på Petro.no.
CCB (Coast Center Base) Ågotnes og Risavika Havn AS informerer om at de har signert en intensjonsavtale om etablering av et felles terminalselskap. Dette selskapet vil bli markedsført under merkenavnet Westport. Begge selskapene ser på dette som et viktig skritt på veien til å etablere et slagkraftig havneterminalselskap som dekker de tettest befolkede områdene på […]
Innlegget CCB Ågotnes og Risavika Havn etablerer felles terminalselskap dukket først opp på Petro.no.
Wintershall tildeler basekontrakt til CCB Mongstad AS(Mongstad 18.mai 2016). Pressemelding fra CCB Mongstad Wintershall Norge AS har tildelt en femårig kontrakt til
Innlegget Wintershall tildeler basekontrakt til CCB Mongstad AS for Brage feltet dukket først opp på Petro.no.
Wintershall kan fortsette å dele fartøy med andre operatører.
Wintershall Norge AS melder at selskapet har tildelt en femårig kontrakt til CCB Mongstad AS for leveranse av basetjenester til Brage-feltet i Nordsjøen.
Mongstad ligger 125 km fra feltet, noe som begrenser seilingstiden til og fra Brage. Den korte avstanden begrenser drivstofforbruket og Wintershall er dermed overbevist om at kontrakten vil bidra positivt til selskapets klimamål.
Feltet forsynes allerede fra Mongstad, så Wintershall kan fortsette ordningen hvor selskapet deler forsyningsfartøy med andre operatører på basen. Den femårige kontrakten kan forlenges med inntil 15 år.
— Vi er allerede veldig fornøyde med servicen vi mottar fra Mongstad. Denne kontrakten gir oss fleksibiliteten til å fortsette leveransene herfra helt inn i neste tiår, sier Bernd Schrimpf, administrerende direktør i Wintershall Norge i en pressemelding.
Wintershall overtok som operatør for Brage-feltet etter Statoil i 2013.