Kategoriarkiv: olje
Equinor vinner leteblokker i Argentina
Onsdag morgen melder Equinor at de har vunnet syv av 38 leteblokker i Argentina. Dette er første gang på mer enn tjue år Argentina åpner opp for leting.
Fem av leteblokkene ble vunnet alene, mens to ble vunnet me henholdsvis Total og YPF som operatører (se kart under). YPF er Argentinas ledende energiselskap.
Kart: Equinor
– Utfallet av lisensrunden er i tråd med vår letestrategi og gir oss tilgang til nytt areal i stor skala i bassenger med stort ressurspotensial, sier Tim Dodson, Equinors konserndirektør for leting en melding.
!function(){"use strict";window.addEventListener("message",function(a){if(void 0!==a.data["datawrapper-height"])for(var e in a.data["datawrapper-height"]){var t=document.getElementById("datawrapper-chart-"+e)||document.querySelector("iframe[src*='"+e+"']");t&&(t.style.height=a.data["datawrapper-height"][e]+"px")}})}();
Equinor har hatt en tilstedeværelse i Argentina siden 2017 og eier andeler i flere lisenser. Det norske oljeselskapet har fra før følgende eierinteresser:
50 % eierandel i Bajo del Toro-lisensen (YPF er operatør med 50 %)
90 % eierandel i Bajo del Toro Este-lisensen (og operatør) (Gas y Petróleo del Neuquén er partner med 10 %).
50 % eierandel i solenergianlegget Guanizul 2A (G2A) i Argentina.
Kraftig oljeprisfall
Litt etter klokken 22 norsk tid hadde spotprisen på nordsjøolje falt 4,4 prosent i løpet av dagen. En av årsakene var meldinger om at både USA og Russland nå produserer rekordmye olje.
Samtidig stengte børsene i USA, og her var utviklingen forholdsvis flat. Dow Jones-indeksen steg 0,4 prosent, mens S&P 500 endte på samme nivå som dagen før.
Både mandag og fredag falt de viktigste børsindeksene i USA rundt 2 prosent. Også i andre deler av verden har aksjekursene beveget seg nedover.
Bekymring for svekket økonomisk vekst, amerikanske rentehevninger, handelsstriden mellom USA og Kina og Storbritannias EU-utmelding er blant årsakene til børsnedgangen.
Den amerikanske indeksen S&P 500 ligger nå omtrent på samme nivå som i fjor høst.
I Europa falt de viktigste børsene tirsdag, og hovedindeksen på Oslo Børs sank 0,4 prosent.
Aker BP jakter mer olje ved Bøyla
Aker BP skal ta i bruk boreriggen Scarabeo 8 for å bore en undersøkelsesbrønn. Brønnen skal bores i utvinningstillatelse 869, som ble tildelt i februar i fjor.
Les også: Større funn enn antatt for Aker BP som nå jakter mer olje i Nordsjøen
«Scarabeo 8» eies av Saipem, som igjen eies av den italienske oljekjempen Eni. Riggen lå en lenger periode i opplag i Ølen, men kom i arbeid igjen i april i år.
Riggen er av typen halvt nedsenkbar med designet Moss Maritime CS-50 MkII. Du kan lese mer om riggen i Sysla Riggdata.
Aker BP er operatør med en lisensandel på 60 prosent. De andre andelshaverne er Lundin og Point Resources med 20 prosent hver.
Første letebrønnen
Dette er ifølge oljedirektoratet den første letebrønnen som blir boret i selve tillatelsen. Tidligere er det boret flere undersøkelsesbrønner innenfor arealet til tillatelsen.
Brønnen er lokalisert omtrent 290 kilometer nordvest for Stavanger og fire kilometer fra Bøyla-feltet i den midtre delen av Nordsjøen.
Tillatelsen til å bore brønnen fordrer samtykker fra andre myndigheter før aktiviteten kan starte, skriver Oljedirektoratet.
Norges største hotell til havs er ferdig
Norges største plattform-hotell er ferdig, det melder Kværner i dag. Selskapet gikk sammen med prosjekteringsselskapet KBR og vant kontrakten om totalleveransen av dekket til utstyrs- og boligplattformen i 2015.
Plattformen er en av fire plattformer i fase 1 av Johan Sverdrup-prosjektet. Totalt var kontrakten verdt 6,7 milliarder kroner.
Rommer Sverdrup-kontrollsenteret
Kværner melder at utstyrs- og boligplattformen har høy grad av norsk innhold og arbeid. Stålunderstellet er bygget ved Kværners verft i Verdal, mens plattformdekket er bygget ved Kværners verft på Stord. Selskapet Leirvik AS fikk sin største kontrakt noensinne da de fikk oppdraget om å bygge boligmodulen, skriver Kværner.
Boligplattformen rommer 450 lugarer og har 560 sengeplasser, og er med det norges største hotell til havs. I tillegg er kontrollsenteret som styrer alle installasjonene på feltet en del av boligplattformen.
Monteres våren 2019
Kontrakten mellom Equinor og Kværner ble inngått i 2015 – midt under oljekrisen. Konserndirektør for gjennomføring, Elly Bjerknes, forteller i en melding at de er godt fornøyd med det selskapet har levert.
– Det er gledelig å se at vi tross en krevende prosjektplan hele tiden har levert som avtalt og møtt milepælene i prosjektet. At vi i dag er mekanisk ferdig, er i henhold til avtalen vi inngikk for vel tre år siden, uttaler konserndirektøren.
Nå gjenstår klargjøring og testing av systemene før plattformen skal fraktes til havs og installeres på feltet. Dette skal etter planen skje våren 2019.
Toppøkonom advarer mot nye oljeinvesteringer
– Vi kommer ikke til å trenge særlig mye mer olje enn vi allerede har oppdaget. Så det å lete etter mer olje gir ikke noe særlig mening. Fremtiden ligger andre steder, sier Stern til NRK.
Den britiske økonomiprofessoren sitter blant annet i ekspertpanelet til New Climate Economy , som la fram sin siste klimarapport på en klimakonferanse i San Francisco i forrige uke, der blant annet klima- og miljøminister Ola Elvestuen (V) var til stede.
Rapporten, som er finansiert av en rekke land, deriblant Norge, konkluderer blant annet med at olje vil bli langt mindre relevant i nær framtid.
– Avgjørende med nye funn
Men ifølge den internasjonale olje- og gasspublikasjonen Upstream kan Norge kan nå tidenes høyeste olje- og gassproduksjon mellom 2022 og 2024. Statsminister Erna Solberg (H) sier til Upstream at nivået på den norske produksjonen er «historisk høyt».
Samtidig advarer hun i en artikkel som blir publisert torsdag, om at olje- og gassinvesteringene kan falle brått etter 2020.
– Det er avgjørende at det blir gjort nye store funn, sier hun til Upstream.
Raskt grønt skifte
New Climate Economy-rapporten slår på sin side fast at det grønne skiftet går langt raskere enn ventet.
– Utviklingen går utrolig mye fortere enn selv verdens fremste analytikere hadde ventet. Vi ser det med den hurtige spredningen av elbiler og fornybar energi. Mellom 2009 og 2017 har prisen på solkraft falt med 86 prosent, mens prisen på vindkraft har gått ned 67 prosent, sier Helen Mountford, som har ledet arbeidet med rapporten, til NRK.
Ifølge rapporten må verden i løpet av de neste to-tre årene legge om hele sin infrastruktur til å bli fornybar og bærekraftig om man skal ha håp om å unngå mer enn to graders global oppvarming.
Stern tror samtidig at gass fortsatt vil være en del av energimiksen, muligens fram til midten av århundret.
Tenårings-felt får 13,3 millioner fat mer olje
– Vi har brukt 21 måneder fra vi og partnerne valgte konsept til produksjonsstart. Det er ny rekord for Equinor, uttaler Torger Rød, direktør for Prosjektutvikling i Equinor.
Selskapet melder i dag at produksjonsstart for Visund Nord IOR er planlagt allerede 2. september. Dette er to måneder før plan.
Fakta
Forlenge
Lukke
Visund-feltet
Ligger 22 kilometer nordøst for Gullfaks
Startet produksjon i 1999
Er bygget ut med en flytende bore-, prosesserings- og boligplattform
Oljen går i rørledning til Gullfaks for lagring og eksport
Visund Nord
Startet produksjon i november 2013
Ligger 10 kilometer fra Visund A-plattformen
Består av en standard havbunnsramme med to brønner koblet til Visund A
Forventede utvinnbare reserver: 29 mill. fat o.e
Visund Nord IOR er en utbygging på havbunnen med to nye brønner, begge boret av riggen Deepsea Bergen.
[Les mer om riggen Deepsea Bergen og andre rigger på vår nye tjeneste Riggdata]
Deepsea Bergen, en Aker H-3.2-rigg har boret de to brønnene.
Ved hjelp av en brønnramme, som er knyttet opp til eksisterende bunnramme på Visund, sendes oljen videre til Visund-plattformen.
Dette skal ifølge selskapet gi 13,3 millioner ekstra oljefat til det 19 år gamle Visund-feltet.
Sparte 200 millioner
Equinor skriver at Visund Nord IOR vært en hurtigutbygging med fokus på forenkling og standardisering. Kostnadene har sunket fra budsjetterte 1,5 milliarder til 1,3 milliarder.
Prosjektdirektør Tone Kristin Børslid i Equinor forklarer innsparingene slik:
– Vi utnytter eksisterende infrastruktur på en effektiv måte ved å gå via bunnrammen Visund C som ligger 70 meter unna. Den nye bunnrammen er en kopi av denne, uttaler direktøren.
– Vi har oppnådd synergieffekter med andre prosjekter og vi har til og med vært heldig med været under installasjonene.
Sikrer lengre levetid
Technip FMC har hatt ansvaret for selve arbeidet som har foregått på havbunnen gjennom en såkalt EPCI-kontrakt, som betyr at selskapet har gjort ingeniørarbeid, anskaffelser, konstruksjon og installasjon.
Bilde fra installasjonen av brønnrammen på havbunnen. Foto: Equinor
Gunnar Nakken, områdedirektør for Drift Vest i Equinor mener mindre utbygginger som kobles opp mot eksisterende infrastruktur er et eksempel på noe man vil se mer av fremover.
– Slik kan vi bygge ut nye funn til en lavere kostnad, og vi sikrer lengre levetid og dermed også arbeidsplasser på de eksisterende feltene, uttaler han.
2.000 ledige oljejobber i Rogaland – må hente folk i utlandet
Etter oljeprisfallet i 2014 forsvant mellom 40.000 og 50.000 personer fra oljesektoren. Rogaland gikk fra å ha lavest arbeidsledighet i landet, mellom 1 og 2 prosent, til å været et av fylkene med høyest ledighet på 3,5 prosent brutto, ifølge Aftenbladet.
Likevel klarer ikke fylket å fylle de oljejobbene som nå skal være tilgjengelige.
– Tallet på ledige jobber i Rogaland er nå atskillig høyere enn på samme tid i fjor. Enkelte fagfolk er det vanskelig å få tak i, og vi må rekruttere i utlandet, sier fylkesdirektør Truls Nordahl i Nav Rogaland til avisen.
En viktig årsak til mangel på folk er at det går bra i mange bransjer, i nesten hele landet, slik at det blir kamp om fagfolkene.
Av 2.500 ledige stillinger lyst ut i Rogaland i juli, var det flest innen ingeniør/IKT, med 468 utlyste.
– Vi må bryte null-linjen neste år
– Det vi leser fra tallene er at vi er et konsern i sterk omstilling med klare vekstsignaler. Vi har markeder hvor etterspørselen er robust og stigende, i tillegg til markeder som er svekket og preget av restrukturering, det sier konsernsjef i Bergen Group, Torgeir Nærø til Sysla.
Driftsresultatet før avskrivninger (EBITDA) i andre kvartal utgjorde minus NOK 6 millioner.
Han sier at konsernet nå skal flytte kapasiteter, regulere kapasiteter og «right-size» selskapet innen de ulike segmentene.
Fakta
Forlenge
Lukke
Bergen Group
Det børsnoterte vestlandsselskapet Bergen Group hadde på det meste 2100 ansatte og en markedsverdi på godt over en milliard kroner.
Etter at toppsjefen i selskapet, Magnus Stangeland, i 2015 solgte offshoreverftet og eiendommen på Hanøytangen var gruppen redusert til et selskap med 250 ansatte og en omsetning på 400 millioner.
I dag er selskapet 188 ansatte og omsatte i 2017 for 272 millioner, og endte med et driftsresultat på negative 3,6 millioner. I årets første kvartal sank imidlertid omsetningen sammenlignet med samme periode i 2017.
Nylig kjøpte selskapet opp den integrerte fôrflåteproduksjonen og tørrdokk-kapasiteten fra Backe Bergen.
– Det har vært en stor jobb for oss å underbygge vekstretningen inn mot havbruk. Vi gjør en betydelig investering inn mot havbruk i år og leverer produkter som det er stor etterspørsel etter. På halen av dette kommer det mange muligheter innenfor blant annet settefisk-anlegg, sier Nærø.
Selskapet har allerede fått sin første ordre innenfor det nye segmentet, og er i full gang med produksjonen av en ny betongflåte som skal leveres i første kvartal 2019.
Satser på synergiene
Konsernsjefen i Bergen Group mener det vil åpne seg mange muligheter etterhvert som selskapet utvikler fotavtrykket innen havbruk.
– Rett og slett fordi mange av grunn-disiplinene er de samme innenfor flere av våre segment, enten det er skips-teknisk vedlikehold, olje og gass eller nå også havbruk.
Det tidligere storkonsernet er svært endret etter salg av virksomheter og konkurser. Nå mener Nærø at selskapet må fokusere på vokse kontrollert fremfor å vokse seg stor.
– Vi ser ikke på dette som et bunn-nivå. Vi er veldig klare på at vi vil ha gode økonomiske resultater av vekst så lenge vi fokuserer på tilliggende områder og synergiene. Det er ikke et mål i første omgang å bli veldig store – det er jo det enkleste. Det vanskeligste er å vokse kontrollert.
Hvorfor vil dere ikke bli stor?
– Man må holde fatt i inntjeningspotensialet. Det å vokse veldig raskt innenfor veldig mange segmenter samtidig, kan føre til vanskeligheter når du skal hente ut synergiene som veksten er kalkulert på.
Konsernsjefen har stor tro på særlig et av selskapets segmenter.
– Det er markeder vi tror vil ha etterspørsel så og si alltid, og det er selvsagt vedlikehold. Man kan gjerne bygge ting i utlandet, men du må alltid modifisere det på stedet.
Neste år blir milepæl for konsernet
Bergen Group og Torgeir Nærø har et uttalt mål om å nå et operasjonelt driftsresultat (EBITDA) på 100 millioner, som skal utgjøre ti prosent av omsetningen, innen 2020. Konsernsjefen tror ikke dette er urealistisk
Driftsinntekter og driftsresultat for Bergen Group ASA. Den stiplede linjen viser selskapets ambisjoner frem mot 2020. Illustrasjon: Adrian Søgnen / Sysla
– Det må vi klare gjennom å gjøre to ting. Først må vi få orden i eget bo, og utvikle det til å tjene penger. Det krever en robust plattform med et disiplinert forhold til kostnader. For det andre må vi sitte med de rette prosjektene for selskapet.
Sysla kunne tidligere i år melde om nyansettelser i selskapet. Det kommer ifølge Nærø til å fortsette fremover.
– Vi er midt i en prosess hvor vi etterspør flere folk, spesielt innenfor olje og gass. Det kommer nye medarbeidere til oss hver dag.
Når bryter dere null-linjen for resultatet?
Vi må bryte null-linjen neste år. Det er vi nødt til skal vi klare å forfølge målene våre mot 2020.
Oljeselskapet Total trekker seg ut av Iran
Mandag bekreftet Irans oljeminister Bijan Zanganeh at det franske oljeselskapet Iran pakker sakene sine og drar fra Iran. Dette skriver nyhetsbyrået Reuters i en melding.
Dette skjer som en direkte følge av at USA har truet med sanksjoner mot selskap som driver med forretningsvirksomhet i Iran.
Oljeministeriet i Iran uttalte mandag at prosessen med å erstatte Total med en annen oljeoperatør er i gang. Samtidig ble det bekreftet at Total ikke lenger arbeider med kontrakten for å utvikle fase 11 av gassfeltet South Pars.
-Alle store må ut
Nå spekuleres det i om det er det kinesiske statsoljeselskapet CNPC som overtar Totals andeler i dette gassfeltet.
Aftenbladet skrev i mai om de omfattende konsekvensene sanksjonene vil få. Blant annet kan Tananger-selskapet Saga Energy rammes. Selskapet har inngått avtale i Iran om installasjon av solceller. Avtalens verdi er på 25 milliarder kroner.
Den gang uttalte Nupi-forsker Kjetil Selvik følgende:
-Alle selskap som er avhengige av å forholde seg til den amerikanske økonomien eller handle med amerikanske selskaper, vil trekke seg ut. Det er forventet at alle store, vestlige selskaper må ut og at det da blir mindre og mellomstore bedrifter som kan operere, men de trenger solid oppfølging av EU.
Han la også til at norske selskap i Iran, kan ha aktivitet så lenge de ikke er avhengige av deler fra amerikanske produsenter eller har ambisjoner om å etablere seg i det amerikanske markedet.
Dette forutsetter imidlertid at EU og Norge støtter opp om selskapene.
Trakk USA fra avtale
President Donald Trump trakk USA ut av den såkalte atomavtalen med Iran 8. mai. Atomavtalen ble framforhandlet i 2015 av Russland, Kina, USA, Storbritannia, Frankrike, Tyskland og EU. Formålet med avtalen var å gi internasjonalt innsyn i det iranske atomprogrammet. Til gjengjeld skulle de økonomiske sanksjonene mot Iran og landets oljenæring bli opphevet.
Donald Trumps varsel om uttrekk skjer til tross for at Det Internasjonale atomenergibyrået har sagt at Iran har holdt sin del av avtalen som blant annet innebar begrenset anriking av uran for en periode på 15 år.
USA vil nå innføre sanksjoner mot Iran dersom landet ikke trekker ut styrkene av Syria og stanser støtten til opprørerne i Jemen og libanesiske Hizbollah. Totalt er det 12 vilkår USA krever at Iran oppfyller.
